اصفهان، بلوار کاوه، خیابان فلاطوری، بعد از چهار راه اشراق، مجتمع پارسه، طبقه دوم، واحد 10

6 کاربرد ربات ها در صنعت داروسازی

6 کاربرد ربات ها در صنعت داروسازی

هنگامی که در مورد ربات صحبت می کنیم، به سرعت ارتباطی با شرکت های تولیدی در بخش های مختلف برقرار می کنیم. به صنایع فلزی، الکترونیک، خودرو و فرآوری مواد غذایی فکر کنید. کارهایی مانند برداشتن و گذاشتن، جوشکاری، چسباندن، پیچ بستن یا پالت سازی اغلب اولین کاربردهایی هستند که به ذهن خطور می کنند. با این وجود، رشد رباتیک در صنعت داروسازی در حال حاضر بیشتر از هر صنعت دیگری است. چرا ربات در داروسازی بسیار مناسب است و با چه کاربردهایی ربات ها می توانند با ارزش باشند؟

مزایای رباتیک کردن (Robotization)

قبل از اینکه به کاربرد ربات ها در صنعت داروسازی بپردازیم، اجازه دهید به مزایایی که اتوماسیون به همراه دارد نگاهی بیندازیم:

  • افزایش بهره وری (Increased productivity): ربات ها می توانند با انجام برخی کارها به طور بهتر و سریعتر، به طور قابل توجهی تولید را افزایش دهند.
  • یکنواختی (Consistency): ربات ها همیشه کارها را به طور دقیق به همان روش انجام می دهند که این امر باعث بهبود یکنواختی محصولات نیز می شود.
  • کاهش زمان خرابی (Reduction of downtime): در مقایسه با یک کارمند، یک ربات می تواند 24 ساعت شبانه روز کار کند و نیازی به استراحت ندارد.
  • افزایش انعطاف پذیری (Increased flexibility): برنامه ریزی ربات ها، به ویژه ربات های همکار (cobots)، بسیار آسان است. این امر باعث می شود آنها بتوانند وظایف مختلف را در مدت زمان کوتاهی انجام دهند و به سرعت به تغییرات پاسخ دهند.
  • معرفی سریعتر به بازار (Faster market introduction): ربات ها می توانند در صنعت داروسازی به انجام آزمایش‌ها و کارآزمایی ها کمک کنند و به بخش تحقیق و توسعه اجازه دهند تا کار خود را سریعتر انجام دهند. بنابراین، محصولات جدید را می توان با سرعت بیشتری به بازار معرفی کرد.

مزایای رباتیک کردن

از کجا شروع کنیم؟

به عنوان یک شرکت، مهم است که به مزایایی نگاه کنید که بیشترین تأثیر را روی سود نهایی داشته باشند. کدام فرآیندهای درون شرکت بیشترین بهره را از مزایای فوق می برند؟ اینها شاخص های خوبی هستند که نشان می دهد این فرآیندها به شدت از اتوماسیون بهره‌مند می شوند.

همچنین بد نیست ببینید کدام کارها بدون نیاز به تغییرات داخلی زیاد، بیشترین بازده سرمایه گذاری را به همراه دارند. اینها اولین کارهایی هستند که برای اتوماسیون مناسب هستند. پس از اینکه این موفقیت آمیز بود، می توانید به فرآیندهای دیگری که قابل اتوماسیون هستند، بیشتر بپردازید.

کاربردهای ربات برای شرکت های دارویی

برداشتن و گذاشتن (Pick-and-place)

برداشتن و گذاشتن به سادگی برداشتن و جابجایی اقلام است. این کاربرد می تواند شامل محصولاتی باشد که نیاز به برداشتن از روی تسمه نقاله و انتقال به ناحیه کاری یا مرتب‌سازی اقلام برای پردازش بیشتر دارند. در صنعت داروسازی، ممکن است به فکر مرتب کردن بطری های دارو یا مرتب کردن سرنگ ها باشید.

ربات در داروسازی

بازرسی (Inspection)

بازرسی کاری سخت و طاقت فرسا برای کارگران است از این رو که آنها باید در طول کار تمرکز بالایی داشته باشند. یک اشتباه در بازرسی می تواند عواقب جبران ناپذیری برای داروسازان داشته باشد. ربات ها در این زمینه می توانند موهبتی  عظیم باشند زیرا می توانند با ثبات فوق‌العاده کار کنند. برای مثال، ربات ها می توانند بررسی کنند که آیا بلیسترها به طور کامل پر شده اند یا عیوب را تشخیص دهند. ربات دوبات به لطف سیستم بینایی ماشین خود برای این کار مناسب است.

بستن درب بطری (Closing bottles)

بستن درب بطری های (دارو) برای اتوماسیون عالی است. برای کارمندان، سفت کردن درب ها یک کار یکنواخت و خسته کننده است. از طرف دیگر، ربات ها به راحتی می توانند تمام روز را با دقت و ثبات به این کار ادامه دهند. با داشتن ربات، اندام انتهایی و سنسورهای مناسب، درزبندی بطری ها با ربات می تواند فرآیندی سریعتر و با ثبات تر را ایجاد کند.

بستن درب بطری

دوز کردن (Dosing)

دوز کردن کاری است که به هیچ وجه همیشه با ربات سازی ارتباط برقرار نمی کند. با این حال، این کاربردی است که از قبل توسط ربات ها، به عنوان مثال در قالب چسباندن، انجام می شود. با اتصال یک دستگاه توزیع کننده به ربات، یک ربات می تواند بطری های دارو یا سرنگ ها را پر کند.

نگهداری از دستگاه (Machine tending)

در صنعت داروسازی از ماشین های نیمه مستقل به طور گسترده استفاده می شود. به طور معمول اینها توسط یک کارمند بارگیری و تخلیه می شوند. با این حال، انجام این کار توسط ربات نیز امکان‌پذیر است. این امکان را به کارگر می دهد تا درگیر کارهایی شود که ارزش بیشتری به همراه دارد. نمونه ای از چنین کاری، تغذیه نمونه ها به دستگاه تست است.

Summary
6 کاربرد ربات ها در صنعت داروسازی
Article Name
6 کاربرد ربات ها در صنعت داروسازی
Description
رشد رباتیک در داروسازی بیشتر از هر صنعت دیگری است. چرا ربات برای داروسازی مناسب است و با چه کاربردهایی ربات ها می توانند با ارزش باشند؟
Author
محمد سلطان پور
Publisher Name
IranDobot
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

ایران دوبات به عنوان زیرمجموعه ای از شرکت نوین ایلیا صنعت از سال 1402 فعالیت خود را آغاز کرده است و فعالیت این بخش، فروش و خدمات پس از فروش ربات های همکاریا کبات های شرکت دوبات رباتیک چین است.

شبکه های اجتماعی

طراحی سایت و سئو 

تکتال