اصفهان، بلوار کاوه، خیابان فلاطوری، بعد از چهار راه اشراق، مجتمع پارسه، طبقه دوم، واحد 10

کوبات چیست؟ همه چیز درباره ربات های همکار

کوبات چیست؟ همه چیز درباره ربات های همکار

ربات همکار (کوبات) چیست؟ مزایای کوبات ها چیست؟ آنها چه تأثیری بر کارگران دارند؟ چگونه می‌توان کوبات‌ها را برنامه‌ریزی کرد؟ آنها چه تفاوت‌هایی با ربات‌های صنعتی دارند؟ چه برندهایی کوباتی وجود دارد؟ آنها از چه ابزارهایی استفاده می‌کنند؟ می‌توان از آنها برای چه کارهایی استفاده کرد؟ در کدام صنایع مناسب‌تر هستند؟ و اگر بخواهم اتوماسیون را شروع کنم، از کجا باید شروع کنم؟ شما می‌توانید پاسخ این سؤالات را در این مقاله پیدا کنید

کوبات چیست؟

کوبات چیست؟ کوبات‌ها آخرین فناوری در رباتیک هستند و دنیای اتوماسیون را به طور قابل توجهی تغییر داده‌اند. نام کوبات از “ربات همکار” گرفته شده است. این ربات‌ها به دلیل اینکه می‌توانند به طور ایمن با انسان‌ها کار کنند، همکار نامیده می‌شوند. آنها به دلیل مجهز بودن به حسگرهای حساس که به ربات “حس” می‌دهند، قادر به این کار هستند. اگر کار ربات مختل شود، وارد حالت ایمنی می‌شود. ربات‌های سنتی به سادگی مسیر خود را ادامه می‌دادند که بالقوه تواند به افراد آسیب برساند.

علاوه بر ویژگی‌های همکاری، ربات‌ها چند مزیت دیگر هم دارند. کوبات‌ها زمین بازی را برای تولیدکنندگان کوچک و متوسط هموار کرده‌اند. برای دهه‌ها، تولیدکنندگان بزرگ از مزیت اتوماسیون با استفاده از ربات‌های صنعتی سنتی برخوردار بوده‌اند. اما این ربات‌های بزرگ، گران‌قیمت و پیچیده برای تولید با حجم بالا و فرایندهای تولید ثابت طراحی شده بودند — برخلاف تولید کم‌حجم و پراکنده که برای تولیدکنندگان کوچک‌تر رایج است.

اتوماسیون همکار به یک فناوری انعطاف‌پذیر، مقرون‌به‌صرفه و دوستدار کاربر تبدیل شده است که به شرکت‌هایی با هر اندازه‌ای، شرکت های کوچک و متوسط یا بزرگ (و هر سطحی از تخصص فنی) امکان می‌دهد بهره‌وری، کیفیت و سرعت پاسخ‌گویی به نیازهای مشتریان در حال تغییر را افزایش دهند. راه خوبی برای مقابله با چالش‌های مختلف کسب و کار است.

اولین کوبات در سال ۱۹۹۶ توسط جی. ادوارد کلگیت و مایکل پشکین اختراع شد. آنها کوبات را “دستگاه و روش تعامل فیزیکی مستقیم بین فرد و مانیپولاتور کنترل شده با رایانه” نامیدند. طی سال‌ها چندین کوبات به بازار عرضه شده است. شرکت کوکا رباتیکس که یکی از اولین ربات‌های صنعتی را هم به بازار عرضه کرده بود، در سال ۲۰۰۴ اولین کوبات خود، LBR 3 را معرفی کرد. شرکت یونیورسال رباتیکس که یکی از بزرگترین تأمین کنندگان ربات در جهان است، در سال ۲۰۰۸ اولین کوبات خود، UR5 را روانه بازار کرد. چهار سال بعد، UR10 راه‌اندازی شد که در سال ۲۰۱۵ با UR3 ادامه پیدا کرد.

سری کیت آموزشی

اولین کوبات در سال ۱۹۹۶ توسط جی. ادوارد کلگیت و مایکل پشکین اختراع شد.

مزایای کوبات‌ چیست؟

کوبات‌ها چند ویژگی منحصر به فرد دارند که اتوماسیون را برای دامنه وسیع‌تری از کسب‌وکارها امکان‌پذیر می‌کند. مزایای کوبات‌ چیست؟ در زیر موارد ذیل را بررسی کنید:

  • کوچک

کوبات‌ها ربات‌های کوچک و فشرده‌ هستند و بنابراین می‌توانند تقریباً در هر جای فرایند تولید بدون اشغال فضای زیاد استفاده شوند.

  • نصب و برنامه‌ریزی

نصب یک کوبات برای هر کسی آسان است و برنامه‌ریزی آن هم ساده است. با برنامه‌ها و نرم‌افزارهای در دسترس برای گوشی‌ها و کامپیوترهای رومیزی، یک کوبات در کمترین زمان آماده بهره‌برداری می‌شود.

  • انعطاف‌پذیر

یک کوبات می‌تواند به راحتی عملیات جدید یاد بگیرد و در نتیجه قادر است در مکان‌های مختلف فرایند تولید کار کند.

  • سیار

کوبات‌ها سنگین نیستند و جابه‌جایی آن‌ها آسان است. کوبات‌های نصب شده روی میز کار سیار می‌توانند به راحتی وظایف جدید را در مکان‌های مختلف درون یک شرکت انجام دهند.

  • یکنواخت و دقیق

کوبات‌ها همیشه اعمال را به همان شیوه و با دقیقاً همان نیرو انجام می‌دهند. این امر کیفیت یکنواخت و قطعات درست قرار گرفته را تضمین می‌کند.

  • تأثیر مثبت بر کارمندان

کارمندان از انجام کارهای تکراری یا خطرناک معاف می‌شوند و با انجام کارهای خلاقانه‌تر قادر به توسعه خود هستند.

  • کاهش هزینه‌های تولید

با استفاده از کوبات‌ها، فرایندها ساده‌تر می‌شود و تولید افزایش می‌یابد که در نهایت منجر به سودآوری بیشتر می‌شود.

با استفاده از کوبات‌ها، فرایندها ساده‌تر می‌شود و تولید افزایش می‌یابد که در نهایت منجر به سودآوری بیشتر می‌شود.


تأثیر کوبات‌ها بر کارگران

کارهای تولیدی مانند بسته‌بندی کالا، تکمیل موجودی یا کار در خط مونتاژ با واژه‌هایی مانند “یکنواخت” و “تکراری” توصیف می‌شوند. همچنین، این نوع کارها اغلب موجب اختلالات اسکلتی-عضلانی ناشی از کار (RSI) می‌شوند. شرایطی که بر اثر انجام مکرر یک حرکت به وجود می‌آید.

با انجام دادن کار یک کارگر تولید توسط یک ربات، کارگر تولید می‌تواند بر روی وظایف دیگر متمرکز شود. وظایفی که نیازمند خلاقیت و تفکر محور است، مانند نگهداری یا کنترل کیفیت.

ارائه وظایف خلاقانه و تفکر محور به کارگران، کاری که انجام می‌دهند را غنی‌تر می‌کند و به رشد شخصی آن‌ها کمک می‌کند. همچنین تنوع و انعطاف‌پذیری را تشویق می‌کند و محیط کار جذابی ایجاد می‌کند. عواملی مانند این‌ها موجب می‌شود که کارمندان از انجام کار لذت بیشتری ببرند، در کارشان مشارکت بیشتری داشته باشند و بهره‌ورتر شوند.

برنامه‌ریزی کوبات چیست؟

ربات‌های سنتی نیازمند دانش و زمان زیادی برای برنامه‌ریزی اعمالشان هستند و تنها قادر به انجام چند عمل محدود هستند. برخلاف ربات‌های سنتی مورد استفاده در صنعت، برنامه‌ریزی کوبات آسان است. از طریق نرم‌افزارها و برنامه‌های ساده و یوزرفرندلی موبایل، کوبات‌ها می‌توانند اعمال جدید یاد بگیرند. همچنین می‌توانید کوبات را به صورت دستی به موقعیت‌های مطلوب حرکت دهید و آن‌ها را در نرم‌افزار ذخیره کنید. به دلیل سادگی برنامه‌ریزی کوبات‌ها، آن‌ها را می‌توان به سرعت در یک فرایند پیاده‌سازی کرد و حتی امکان انجام وظایف متفاوت برای آن‌ها وجود دارد.

برنامه نویسی کوبات

ربات‌های سنتی نیازمند دانش و زمان زیادی برای برنامه‌ریزی اعمال هستند و تنها قادر به انجام چند عمل محدود هستند. برخلاف ربات‌های سنتی مورد استفاده در صنعت، برنامه‌ریزی کوبات آسان است.

هزینه‌های اتوماسیون کوبات چقدر است؟

اتوماسیون فرایندها در تولید می‌تواند تأثیر زیادی بر عملیات کلی داشته باشد. نه تنها بهره‌وری تولید افزایش می‌یابد، بلکه می‌تواند به کاهش هزینه‌ها و بهبود کیفیت نیز کمک کند. سؤال بزرگ این است که آیا هزینه‌ها متناسب با ارزشی است که اتوماسیون می‌تواند به ارمغان بیاورد؟ و اتوماسیون در مقایسه با سایر گزینه‌ها مانند استخدام نیروی کار اضافی یا برون‌سپاری وظایف چگونه است؟ بنابراین مهم است که پیش از هر چیز هزینه‌ها و مزایا را سنجید، اما دقیقاً هزینه اتوماسیون کوبات چقدر است؟

هنگام انتخاب یک راه حل اتوماسیون، هزینه اغلب برای بسیاری از شرکت‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. برای ارزیابی دقیق کل هزینه‌ها، حیاتی است که دو دسته اصلی را در نظر بگیرید: هزینه‌های شروع و هزینه‌های نگهداری. هزینه شروع به تمام هزینه‌های متحمل شده قبل از آنکه سیستم اتوماسیون کاملاً عملیاتی شود، اطلاق می‌شود. این موارد مختلفی از جمله هزینه مواد مانند ربات، گیره‌ها، ابزار، قاب‌ها، حسگرها و دستگاه‌های ایمنی را در بر می‌گیرد. علاوه بر این، ساعات صرف شده برای طراحی، ساخت و پیاده‌سازی سیستم و همچنین آموزش اپراتورها برای استفاده مؤثر از آن را نیز شامل می‌شود.

ربات‌های همکار و ربات‌های صنعتی

ربات‌های صنعتی و کوبات‌ها شباهت‌های زیادی دارند، اما کوبات‌ها ویژگی‌های منحصربفردی دارند که آن‌ها را برای مخاطبان بسیار بیشتری مناسب می‌کند. هر دو ربات مزایا و معایبی دارند. اینکه کدام یک مناسب است، بستگی زیادی به وظیفه و محصولاتی دارد که قرار است اتوماسیون شوند. ربات‌های صنعتی مناسب شرکت‌های بزرگی هستند که تعداد زیادی قطعه به صورت استاندارد شده تولید می‌کنند. شرکت‌های کوچک‌تر می‌توانند از انعطاف‌پذیری و صرفه اقتصادی کوبات‌ها بهره‌مند شوند. با این حال، یکی دیگری را منتفی نمی‌کند. شرکت‌های بزرگ نیز می‌توانند از مزایای کوبات‌ها استفاده کنند.

اتوماسیون فرایندها در تولید می‌تواند تأثیر زیادی بر عملیات کلی داشته باشد.

برندهای مختلف کوبات

طی سال‌ها، تعداد سازندگان کوبات به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است. در کل بیش از 30 شرکت وجود دارد که بر روی توسعه و تولید ربات‌های همکار متمرکز شده‌اند. بزرگترین آن‌ها Universal Robots است. آن‌ها تقریباً نیمی از کوبات‌های جهان را تأمین می‌کنند.

هر کوبات ویژگی‌ها و مشخصات منحصر به فرد خود را دارد. بنابراین برای یک پروژه اتوماسیون، مهم است که نیازمندی‌ها برای یکپارچه‌سازی موفق بررسی شود. مشخصه‌هایی مانند دامنه حرکتی، ظرفیت باربری، دقت، سرعت و تعداد محورها از ارکان مهم در تعیین اینکه آیا یک کوبات برای آن برنامه مناسب است یا خیر، به حساب می‌آید. WiredWorkers عمدتاً با سه برند Universal Robots، Techman Robot، Fanuc و Franka Emika کار می‌کند.


یونیورسال رباتیکس

یونیورسال رباتیکس بزرگ‌ترین سازنده کوبات در جهان است که تقریباً نیمی از بازار را در اختیار دارد. در مجموع، آن‌ها دو سری مختلف با مجموعاً 7 کوبات متفاوت را معرفی کرده‌اند. سری CB3 شامل UR3، UR5 و UR10 است. و سری E شامل UR3e، UR5e، UR10e و UR16e می‌باشد. تفاوت‌های آن‌ها شامل دقت و حساسیت بیشتر به دلیل داشتن یک حسگر نیرو/گشتاور تعبیه شده در سری E است. این ربات‌ها از نظر بار تحمل‌شده و دامنه عملکردی با هم متفاوت هستند.

تکمن ربات

ویژگی منحصربفرد کوبات‌های تکمن ربات داشتن یک سیستم دیدی یکپارچه است. یک دوربین روی سر ربات قرار گرفته است و نرم‌افزار همراه آن مجهز به برنامه‌های هوشمند دیدی است. این برنامه‌ها شامل تطبیق الگو، مکان‌یابی شیء، اسکن بارکد و شناسایی رنگ می‌باشند. این نرم‌افزار حتی برای افراد بدون دانش برنامه‌نویسی هم بسیار قابل دسترسی است. آن‌ها TM5-700، TM5-900، TM12 و TM14 را با تفاوت در بار تحمل‌شده و دامنه حرکتی تولید کرده‌اند.

فانوک

کوبات‌های فانوک در بازار با ارائه طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها، ظرفیت بار بالاتر، دامنه عملکردی بیشتر و سرعت افزایش‌یافته نسبت به سایر سری‌های کوبات موجود متمایز می‌شوند. این ربات‌های همکار از نظر ایمنی تأیید شده‌اند تا بتوانند بدون مشکل با انسان‌ها همکاری کنند و بهره‌وری عملیات شما را افزایش دهند. چه در یک شرکت متوسط یا کوچک باشید، چه تازه‌کار اتوماسیون باشید یا مجموعه بزرگی را اداره کنید، محدوده کوبات‌های فانوک دقیقاً راه حل‌های دلخواه برای برآورده کردن نیازهای کسب‌وکار شما را ارائه می‌دهد.

فرانکا امیکا

پاندای فرانکا امیکا یک ربات پیشرفته است که ویژگی منحصربفرد آن حساسیت و دقت فوق‌العاده‌اش می‌باشد. حسگرها در هفت مفصل این بازوی رباتیک تعبیه شده‌اند تا ربات بتواند شی شکننده‌ترین اشیاء را هم دستکاری کند. پاندا دامنه‌ی حرکتی 850 میلی‌متری دارد و توان بارگیری آن به 3 کیلوگرم می‌رسد.

بیش از 30 شرکت وجود دارد که بر روی توسعه و تولید ربات‌های همکار متمرکز شده‌اند.

ابزارهای مختلف برای کوبات‌ چیست؟

کوبات‌ها به این خاطر انعطاف‌پذیر هستند که می‌توانند با انواع ابزارها تجهیز شوند. چندین تولیدکننده در سراسر جهان بر روی توسعه ابزارهایی برای ربات‌های همکار متمرکز شده‌اند که به کوبات اجازه می‌دهد وظایف جدیدی یاد بگیرد و حتی انعطاف‌پذیرتر شود. این ابزارها را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد: گیره‌ها، ابزار انتهای بازو، سیستم‌های دید، نرم‌افزارها، بازوهای افزایش‌دهنده دامنه، ایمنی و سیستم‌های تغذیه.

گیره‌ها

گیره‌ها به کوبات اجازه می‌دهند اشیاء را بردارند و در مکانی دیگر بگذارند. انواع مختلفی از گیره‌ها برای انجام وظایف گوناگون وجود دارد. از جمله گیره‌های انگشتی، گیره‌های خلأ و گیره‌های مغناطیسی. هر گیره برای وظایف متفاوتی مناسب است. به عنوان مثال، گیره‌های نرم برای مواد غذایی و گیره‌های خلأ برای برداشتن جعبه. گیره‌ها همچنین دارای مشخصات خاص خود مانند بار تحمل‌شده، عرض گیرش و نیروی گیرش هستند.

ابزار انتهای بازو (EOAT)

ابزار انتهای بازو عبارتی جمعی برای انواع ابزارهایی است که می‌توانند به یک کوبات متصل شوند. به عنوان مثال، دستگاه‌های تزریق چسب، ماشین‌های پیچ کردن، سنباده‌ها، تعویض‌کننده‌های ابزار، حسگرها و ابزارهای جوش‌کاری و لحیم‌کاری. توسعه این ابزارها طی سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است تا کوبات‌ها بتوانند به شرکت‌های بیشتری در افزایش ظرفیت تولیدشان کمک کنند.

تعویض‌کننده‌های ابزار

برای افزایش انعطاف‌پذیری یک کوبات، انواع تعویض‌کننده‌های ابزار اتوماتیک در بازار وجود دارد. این ابزارها به کوبات اجازه می‌دهند به طور کاملاً مستقل ابزار خود را تعویض کند تا بتواند چندین عملیات مختلف انجام دهد. به عنوان مثال، در یک برنامه مونتاژ، یک کوبات ابتدا با یک گیره تمام قطعات را در جای درست می‌چیند و سپس با یک پیچ‌گوشتی کل مجموعه را متصل می‌کند. در نهایت، این امر بهره‌وری ربات را افزایش می‌دهد، خروجی بیشتری تولید می‌کند و زمان بازگشت سرمایه را کوتاه‌تر می‌کند.

سیستم‌های دید

سیستم‌های دید به کوبات‌ها دید می‌دهند. با دوربین‌های 2D یا 3D، ربات‌های همکار می‌توانند اشیاء را پیدا کنند، بارکد اسکن کنند و الگوها را تشخیص دهند. این امر مزایای زیادی دارد، اما بزرگ‌ترین مزیت آن مربوط به تغذیه محصولات است. به‌طور عادی، یک کوبات به تغذیه‌های ساختاردهی‌شده‌ای از اشیا برای برداشتن آن‌ها نیاز دارد. اما با داشتن دید، این همیشه ضروری نیست زیرا کوبات محل محصول را می‌بیند.

افزایش‌دهنده‌های دامنه

افزایش‌دهنده‌های دامنه به ربات‌های همکار اجازه می‌دهند تا دامنه بیشتری در محور x و/یا محور y داشته باشند. به عنوان مثال، یک کوبات می‌تواند در برابر یک ماشین بزرگ جلو و عقب حرکت کند تا در نقاط مختلف فرایند کاری را انجام دهد.

ایمنی

ایمنی شامل تمام ابزارهایی است که به ایمنی همکاری انسان و کوبات کمک می‌کند. مانند حسگرها یا صفحه‌نمایش‌هایی که زمانی که فردی بیش از حد به ربات نزدیک می‌شود را تشخیص می‌دهند.


چسباندن و مهروموم کردن

چسباندن و مهروموم‌کردن وظایف عالی برای کوبات‌ها هستند. یک سرنگ چسب یا ماده مهروموم‌کننده در انتهای کوبات نصب می‌شود. کوبات در مسیر موردنظر حرکت می‌کند و به طور یکنواخت چسب یا ماده مهروموم‌کننده پخش می‌کند.

جوشکاری

جوشکاری یک وظیفه‌ای است که باید با دقت فراوان انجام شود و جوشکاری با کوبات‌ها مزایای زیادی دارد. کوبات‌ها نسبت به انسان‌ها دقیق‌تر هستند و بنابراین کیفیت یکنواخت‌تری تحویل می‌دهند. کوبات‌ها می‌توانند در انواع کاربردها جوشکاری کنند. از جمله جوش میگ/مگ، تیگ، جوشکاری نقطه‌ای، جوشکاری قوسی، جوشکاری فراصوت و جوشکاری پلاسما.

لحیم‌کاری

لحیم‌کاری یک کار دقیق است که می‌تواند به طور کامل با یک ربات همکار اتوماسیون شود. کوبات‌ها بسیار دقیق هستند، دقیق‌تر از انسان، و در نتیجه کیفیت یکنواختی تحویل می‌دهند. کوبات‌ها می‌توانند هم لحیم‌کاری و هم برازینگ انجام دهند.

لحیم‌کاری یک کار دقیق است که می‌تواند به طور کامل با یک ربات همکار اتوماسیون شود.

صنایع مختلف برای کوبات‌ها

به خاطر انعطاف‌پذیری و این واقعیت که می‌توان به یک ربات همکار هر چیزی یاد داد، آن‌ها را می‌توان در هر جایی استفاده کرد. چندین صنعت وجود دارد که کوبات‌ها برای آن‌ها ایده‌آل هستند و قبلاً نیز با موفقیت در آن‌ها ادغام شده‌اند.

صنعت غذا

تقاضا برای اتوماسیون در صنعت غذا طی سال‌های اخیر افزایش یافته است. چندین دلیل مانند افزایش تقاضا، ایمنی غذای سخت‌گیرانه‌تر و ایمنی کارگر منجر به این امر شده است. برای صنعت غذا، اتوماسیون پیچیده‌تر از دیگر صنایع است چراکه برای ربات‌ها دشوار است مستقیماً با محصولات غذایی کار کنند. اختراع کوبات‌ها و فناوری جدید گیره‌ها این وضعیت را تغییر داده است.

صنعت پلاستیک

صنعت پلاستیک با تولید با حجم کم و تنوع زیاد مشخص می‌شود. به عبارت دیگر، تنوع زیاد محصولات به مقدار کم. اتوماسیون این نوع فرایند تولید به دلیل تغییرات مکرر در فرایند تولید دشوار است. ربات‌های همکار این وضعیت را تغییر داده‌اند زیرا تطبیق آن‌ها آسان است و می‌توانند عملیات جدید یاد بگیرند.

صنعت بسته‌بندی

در صنعت بسته‌بندی، تقاضا برای سری‌های کوچک‌تر و سفارشی‌سازی بیشتر در حال افزایش است. کوبات‌ها می‌توانند به این نیاز به طور کامل پاسخ دهند. وظایفی که یک کوبات می‌تواند انجام دهد شامل وظایف ساده بسته‌بندی مانند قرار دادن محصولات در جعبه‌ها است. علاوه بر این، کوبات‌ها برای انبار کردن جعبه‌ها روی پالت کاملاً مناسب هستند. وظایف در صنعت بسته‌بندی اغلب از نظر جسمی طاقت‌فرسا و تکراری هستند. رهایی کارکنان از انجام این وظایف موجب افزایش بهره‌وری می‌شود و کارکنان شادتر می‌شوند.

صنعت الکترونیک

صنعت الکترونیک اغلب با محصولات کوچکی سر و کار دارد که باید با دقت دستکاری شوند. ربات‌های همکار با حسگرهای مختلف تجهیز شده‌اند، که آن‌ها را به «ربات‌های حساس» تبدیل می‌کند. بنابراین آن‌ها برای کار با این نوع محصولات بسیار مناسب هستند. بنابراین کوبات‌ها را می‌توان برای اتوماسیون یک فرایند آزمون یا کنترل کیفیت استفاده کرد.

صنعت داروسازی

صنعت داروسازی اغلب با مقادیر زیاد کار می‌کند و بازرسی خوب از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین مهم است که حاشیه خطا تا حد ممکن پایین باشد. این ویژگی‌ها این صنعت را برای اتوماسیون کاملاً مناسب می‌کند. هرچه مقدار تولید بیشتر باشد، اتوماسیون مزیت بیشتری دارد. و از آنجایی که ربات‌ها عملیات یکسانی را بارها و به دقت انجام می‌دهند، احتمال بروز خطا هم به حداقل می‌رسد.

صنعت خودروسازی

صنعت خودروسازی برای سال‌ها از مزایای اتوماسیون با ربات‌ها بهره‌مند شده است. برای سال‌ها ربات‌های صنعتی بزرگ برای مونتاژ اتومبیل‌ها استفاده شده‌اند. تحولاتی مانند اندازه‌های سری کوچک و افزایش تقاضا برای سفارشی‌سازی به این معنی است که ربات‌های همکار نیز برای این صنعت جذاب شده‌اند.

صنعت فلز

در صنعت فلز نیز تولید با حجم کم و تنوع زیاد رو به افزایش است. تنوع زیاد محصولات در تعداد کم. این نوع محیط تولید برای ربات‌های همکار ایده‌آل است، زیرا کوبات‌ها می‌توانند در زمانی که تقاضای تولید وجود دارد به سرعت تبدیل شوند. وظایفی که کوبات‌ها می‌توانند در صنعت فلز انجام دهند شامل جوشکاری، لحیم‌کاری یا بارگیری ماشین‌های CNC و خم‌کن‌های پرس است.

سخن پایانی

در پاسخ به این سوال که کوبات چیست باید فارغ از موارد فوق تنها به این نکته اشاره کرد که کوبات ها جدا از محدودیت هایی که دارند مجموعه گسترده ای از امکانات و پتانسیل ها را ایجاد کرده اند که برای ربات های معمولی امکان پذیر نیست و با اطمینان می توان گفت که نمی توان آینده را بدون حضور این فناوری جدید تصور کرد.

درباره دوبات رباتیک چین

دوبات کوبات چیست؟

دوبات روباتیکس در سال 2015 تاسیس شد و اولین سازنده ربات همکار دسکتاپ در جهان محسوب می شود. این شرکت محصولات اصلی زیر را ارائه می دهد: CRA، CRAS، CR، CRS، MG400، M1 Pro، Nova و Magician که شامل بیش از ده مدل از ربات های همکار می باشد.

دوبات اولین شرکت در صنعت است که کوبات هایی با قابلیت بارگیری اوزان  ۰.۵ تا ۲۰ کیلوگرم را پوشش می دهد. تاکنون بیش از ۶۸۰۰۰ ربات همکار دوبات به ۱۰۰ کشور در سراسر جهان فروخته شده و ۴ سال متوالی رتبه یک صادر کننده رباتیک چین بوده است.

ربات های دوبات در حال حاضر در بیش از ۱۵ صنعت شامل الکترونیک مصرفی، خودروسازی، فلزکاری، نیمه هادی، مراقبت های بهداشتی، شیمیایی و فروشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند.

ایران دوبات نماینده فروش و قطعات دوبات رباتیکس چین

ربات آموزشی و انواع آن

منبع: wire

Summary
کوبات چیست؟همه چیز درباره ربات همکار
Article Name
کوبات چیست؟همه چیز درباره ربات همکار
Description
کوبات چیست؟ آخرین فناوری در رباتیک هستند و دنیای اتوماسیون را تغییر داده‌اند. نام کوبات از "ربات همکار"(Collaborative Robot) گرفته شده است.
Author
محمد سلطان پور
Publisher Name
IranDobot
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

ایران دوبات به عنوان زیرمجموعه ای از شرکت نوین ایلیا صنعت از سال 1402 فعالیت خود را آغاز کرده است و فعالیت این بخش، فروش و خدمات پس از فروش ربات های همکاریا کبات های شرکت دوبات رباتیک چین است.

شبکه های اجتماعی

طراحی سایت و سئو 

تکتال