اصفهان، بلوار کاوه، خیابان فلاطوری، بعد از چهار راه اشراق، مجتمع پارسه، طبقه دوم، واحد 10

بحران نیروی کار، چرا ربات های همکار بهترین راه حل هستند

بحران نیروی کار، چرا ربات های همکار بهترین راه حل هستند

بحران نیروی کار

سال ۲۰۲۲ به هیچ وجه سال معمولی نبود. نه کسل کننده بود، نه آسان، به خصوص برای کسب و کارهای مختلف، به ویژه مشاغل تولیدی. درست زمانی که فکر می کردیم به پایان همه گیری COVID-19 نزدیک می شویم، “زنجیره تامین” و “تورم” به کلمات رایج تبدیل شدند. اما داز نیروی کار تولیدی، مشکل شماره یکی که انجمن ملی تولیدکنندگان کمی قبل از شیوع اولیه کووید گزارش کرده بود، چه خبر؟ متأسفانه، باید گزارش دهم که هنوز در بحران هستیم.

معضل زنجیره تامین برای مدت کوتاهی در صدر فهرست انجمن ملی تولیدکنندگان قرار گرفت، اما در آخرین نظرسنجی انجام شده در دسامبر ۲۰۲۲، جذب و نگه‌داشتن نیروی کار ماهر بار دیگر به عنوان مشکل شماره ۱ انتخاب شد.

در ژانویه ۲۰۲۰، اداره آمار کار ایالات متحده تعداد ۴۸۰،۰۰۰ شغل خالی را در بخش تولید گزارش کرد. این تعداد تا ژانویه ۲۰۲۲ با افزایشی چشمگیر به بیش از ۱،۰۰۰,۰۰۰ جایگاه شغلی خالی در بخش تولید رسید. خوشبختانه، این تعداد اکنون کاهش یافته است، اما همچنان با ۷۵۰،۰۰۰ شغل خالی، همچنان ۵۰ درصد بالاتر از دوران قبل از همه‌گیری باقی مانده است.هرچند استعفای بزرگ (The Great Resignation) کل ماجرا نیست.

کوچک شدن نیروی کار تولید

در سال ۲۰۱۹، شرکت دلویت (Deloitte) دریافت که ۲۷ درصد از نیروی کار تولید، ۵۵ ساله یا بالاتر هستند و نسل بومر با نرخی تقریباً ۱۰،۰۰۰ نفر در روز بازنشسته می‌شوند. متأسفانه، نسل‌های جوان‌تر تمایل بسیار محدودی به کار در بخش تولید نشان می‌دهند. به طور خلاصه، نسل بومر سریعتر از ورود نسل‌های جوان‌تر، در حال ترک بخش تولید هستند. این موضوع با شکاف مهارتی (skills gap) پیچیده‌تر می‌شود. دلویت در یک تحلیل در سال ۲۰۲۱ گزارش داد که ۳۶ درصد از افراد تازه‌وارد به بازار کار، هیچ علاقه‌ای به صنعت نداشتند و ۳۸ درصد با تصورات اشتباه وارد بازار کار شدند. این در حالی است که کمبود آموزش علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی (STEM) و برنامه‌های آموزش شغلی مؤثر نیز وجود دارد.

تاثیر کووید

کووید باعث شده است که نیروی کار نسل بومر در بخش تولید با سرعت بیشتری بازنشسته شوند. تجزیه و تحلیل مرکز تحقیقات(Pew Research Center) نشان داد که برخلاف رکودهای اقتصادی گذشته، بازنشستگی ها پس از کووید با سرعت بیشتری انجام شد. در سال ۲۰۲۰، ۱٫۷ میلیون بومر بیشتر از سال ۲۰۱۹ بازنشسته شدند، و بانک فدرال رزرو سنت لوئیس گزارش داد که این تعداد در سال ۲۰۲۱ به ۳ میلیون بازنشستگی اضافی بومر همچنان در حال افزایش است.

بیکاری؟

در فوریه ۲۰۲۰، اداره آمار کار ایالات متحده نرخ بیکاری را ۳٫۵ درصد گزارش کرد که به سرعت در آوریل ۲۰۲۰ به ۱۴٫۷ درصد افزایش یافت. آخرین گزارش‌ها نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در ژانویه ۲۰۲۳ به پایین‌ترین میزان در ۵۰ سال گذشته یعنی ۳٫۴ درصد رسیده است. یک موضوع کلیدی نرخ مشارکت نیروی کار است که افرادی را که در بازار کار مشغول به کار هستند یا به دنبال کار هستند، اندازه گیری می کند. اداره آمار کار گزارش می دهد که نرخ مشارکت نیروی کار برای دسامبر ۲۰۲۲ همچنان روی ۶۲٫۳ درصد باقی مانده است، که نسبت به نرخ قبل از همه گیری ۶۳٫۳ درصد کاهش یافته است. ممکن است اختلاف ۱ درصدی ناچیز به نظر برسد، اما معادل کاهش تقریباً ۱ میلیون نیروی کار است.

رشد شغل وجود دارد، اما نه در بخش تولید. در دسامبر ۲۰۲۲، بخش تولید تنها ۸۰۰۰ شغل ایجاد کرد که فقط ۳٫۶ درصد از کل مشاغل ایجاد شده را شامل می شود. واضح است که بخش تولید در جذب کارگران جوان‌تر با مشکل مواجه است.

بلند مدت

چشم انداز نیروی کار تولید از نظر جمعیتی چندان جالب نیست و چالش ها همچنان ادامه خواهد داشت. موسسه دلویت اینسایت (Deloitte Insights) با توجه به ترکیبی از شکاف مهارتی و نیروی کار راکد، پیش بینی می کند تا سال ۲۰۳۰، حدود ۲٫۱ میلیون شغل خالی در بخش تولید وجود داشته باشد.

چه باید کرد؟

افزایش علاقه به موضوعات علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی (STEM) در مدارس، ابتکاری عالی برای معرفی دانش آموزان به فناوری های هسته و ایجاد آگاهی از فرصت های شغلی است. برنامه های آموزش شغلی، از جمله برنامه های ۲ ساله تکنولوژی تولید نیز شکاف مهارتی را کاهش داده و نیروی کار بخش تولید را گسترش می دهد. اما اینها تلاش های بلندمدت هستند و اجرای آنها و رسیدن به نتایج قابل توجه سالها به طول می انجامد.

بنابراین، تولیدکنندگان برای کوتاه مدت و تا سال ۲۰۳۰ چه گزینه هایی دارند؟ ربات های همکار (cobots) را به عنوان بلوک اصلی اتوماسیون خود در نظر بگیرید و عملیات تولید خود را به صورت خودکار شروع کنید.

چرا ربات های همکار؟

هزینه نصب پایین حتی به کوچکترین کارگاه ها نیز امکان خودکارسازی را می دهد. برخلاف اتوماسیون سنتی، راه حل های مشارکتی با موفقیت هزینه ها را در هر مرحله از یک پروژه معمولی کاهش داده اند. اکنون مشاهده سیستم های کامل در تمایل به دستگاه، جوشکاری و پالت سازی با هزینه کمتر از ۱۰۰،۰۰۰ دلار و اغلب کمتر از ۸۵،۰۰۰ دلار رایج است.

ربات های همکار امکان اتوماسیون افزایشی را فراهم می کنند. برخلاف رویکرد سنتی همه یا هیچ، امکان استقرار ایمن ربات های همکار در کنار اپراتورهای ماهر به شما این امکان را می دهد که یک ایستگاه، دستگاه یا فرآیند واحد را به صورت خودکار انجام دهید. یک سلول را خودکار کنید، بازگشت سرمایه (ROI) ایجاد کنید و سپس با روندی افزایشی عملیات بیشتری را خودکار کنید.

استقرار ربات همکار و استقرار مجدد آنها نیز با سرعت انجام می شود، بنابراین آنها را برای عملیات با حجم بالا و حجم کم ایده آل می کند.

بهترین ربات های همکار به راحتی برنامه ریزی می شوند و نیازی به تیم های اختصاصی از مهندسان و برنامه نویسان ندارند.

منبع:

Manufacturing Labor: The Crisis Still Continues

Summary
بحران نیروی کار، چرا ربات های همکار بهترین راه حل هستند
Article Name
بحران نیروی کار، چرا ربات های همکار بهترین راه حل هستند
Description
ربات های همکار با ت.جه به موج بازنشستگی و کمبود نیروی کار جوان و علاقه مند بهترین راه حل بحران نیروی کار تولیدی هستند.
Author
محمد سلطان پور
Publisher Name
IranDobot
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

ایران دوبات به عنوان زیرمجموعه ای از شرکت نوین ایلیا صنعت از سال 1402 فعالیت خود را آغاز کرده است و فعالیت این بخش، فروش و خدمات پس از فروش ربات های همکاریا کبات های شرکت دوبات رباتیک چین است.

شبکه های اجتماعی

طراحی سایت و سئو 

تکتال