اصفهان، بلوار کاوه، خیابان فلاطوری، بعد از چهار راه اشراق، مجتمع پارسه، طبقه دوم، واحد 10

حضور ربات در آزمایشگاه

حضور ربات در آزمایشگاه

ربات در آزمایشگاه

فرآیندها در صنایع زیستی، دارویی و زیست پزشکی همیشه پیچیده و زمان بر بوده است. ظهور بیماری ها و اختلالات پزشکی جدید هم  بر پیچیدگی آنها افزوده خواهد شد. با توجه به سرعت و دقت ربات ها، رباتیک برای پاسخگویی به دامنه و طیف رو به افزایش کارهای تکراری و  خسته کننده در آزمایشگاه های تحقیق و توسعه بیولوژیکی فراخوانده شده است.

ربات ها  بازده را افزایش می دهند، انطباق با مقررات سازمان غذا و دارو (FDA) را تقویت می کنند و ایمنی محصول را افزایش می دهند در حالی که با محصولات تقلبی موجود در بازار مقابله می کنند.

دیوید آرسنو، مدیر توسعه کسب و کار در Stäubli Corp. (Duncan، کارولینای جنوبی) می گوید: “اتوماسیون آزمایشگاهی، تولید دارویی و کشف دارو زمینه های رو به رشدی برای رباتیک هستند. ربات ها در این زمینه ها پتانسیل عظیمی دارند، از تحقیق و توسعه تا افزایش توان عملیاتی با سرعت بخشیدن به عرضه دارو به بازار با هزینه کمتر برای مصرف کنندگان. “ما شاهد این امر خواهیم بود که ربات ها در آینده وظایف مختلفی را در این زمینه ها انجام دهند.”

کارهای آزمایشگاهی

ربات در آزمایشگاه طیف وسیعی از کارها را در علوم زیستی، دارویی و زیست پزشکی انجام می دهد. راش لاسل، معاون رئیس و مدیر کل Adept Technology Inc. (Pleasanton، California) برخی از این وظایف را بیان می کند. “اتوماسیون در علوم زیستی برای کشت سلولی، یک فرآیند دسته ای پیچیده با چندین مرحله متمایز که در طول دوره های طولانی انجام می شود را به کار می گیرد. آزمایشگاه های بالینی از سیستم های رباتیک برای مرتب سازی لوله های آزمایش در طیف وسیعی از امور مانند توزیع، برچسب زدن و درپوش استفاده می کنند.”

ربات ها لوله های آزمایش و فلاسک ها را حمل می کنند، لوله های آزمایش را مرتب می کنند و نقش مهمی در کشف دارو دارند. لاسل همچنین می گوید که ربات های سیار نمونه های آزمایشگاهی را حمل می کنند. “رباتیک سیار برای استفاده درون بخشی و بین بخشی، حمل و نقل نمونه های آزمایشگاهی و داروهای مورد نیاز برنامه ریزی شده را فراهم می کند.”

الزامات تجهیزات و فرآیندهای آسپتیک در تولید دارو

بند 21 CFR Part 211 هنگام تولید دارو، استفاده از تجهیزات و انجام عملیات آسپتیک را الزامی می کند. سازندگان ربات با طراحی ماشین هایی که قادر به تحمل فرآیندهای شستشوی شدید هستند، الزامات پاکیزگی را برآورده می کنند.

آرسنو می گوید: “ربات های اتاق تمیز در کاربردهای آزمایشگاهی، علوم زیستی و دارویی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. ربات های صنعتی معمولی سطح پاکیزگی مورد نیاز این محیط ها را ارائه نمی دهند.” به همین دلیل، سازندگان ربات به طور فزاینده ای ماشین هایی مقاوم در برابر پراکسید هیدروژن بخار را به کاربران نهایی ارائه می دهند که در برابر پروتکل های سخت استریلیزاسیون مقاومت می کنند.

داروخانه های رباتیک

داروخانه های رباتیک

با اینکه ربات ها توانایی توزیع دارو، حتی در سطح خرده فروشی را دارند، اما تاکنون تعداد نسبتاً کمی از این سیستم ها مستقر شده اند.

لاسل می گوید: “داروخانه های رباتیک بیش از پنج سال است که در بیمارستان های بزرگ فعال هستند. با کاهش هزینه های مورد نیاز برای اجرای این سیستم ها، استفاده از آنها در تعداد بیشتری از داروخانه ها گسترش یافته است. شرکت Adept شاهد رشد در زمینه داروخانه های سفارش پستی است، جایی که ربات های توزیع با حجم بالا، دقت، قابلیت ردیابی و بازده بالا را در ازای هر متر مربع از فضای کف تضمین می کنند.”

جو فاکس از Systematix با این موضوع موافق است. “برخی از شرکت های بزرگ، توزیع داروها را به صورت خودکار انجام می دهند. آمارها نشان می دهد که هنگام انجام دستی این کار در داروخانه های کوچک، احتمال خطا به طور قابل توجهی بالا است.” داروسازی که به طور همزمان چندین نسخه را پر می کند و برچسب های آدرس را روی آنها می زند، مستعد خطا است. فاکس می گوید: “ربات یک راه مقرون به صرفه برای افزایش ثبات و کاهش خطا است.”

هنری لوس توصیه می کند انتظار نداشته باشید که ربات ها به طور کامل جایگزین داروسازان انسانی در آینده نزدیک شوند. “قابل تصور است که ربات ها بتوانند موجودی دارو را در یک سیستم توزیع خودکار پر کنند، اما نظارت مستقیم یک انسان به این زودی ها از بین نخواهد رفت. ربات ها خطای انسانی را از بین می برند، اما مقررات، پاسخگویی را الزامی می کنند که نمی توان آن را به یک ماشین واگذار کرد.”

نتیجه گیری

راه حل آزمایشگاه دوبات 

منبع:
Summary
حضور ربات در آزمایشگاه
Article Name
حضور ربات در آزمایشگاه
Description
ربات در آزمایشگاه طیف وسیعی از وظایف را انجام می دهد که موجب شده است ربات ها تبدیل به بخش مهمی از آزمایشگاه های مدرن شوند.
Author
محمد سلطان پور
Publisher Name
IranDobot
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

ایران دوبات به عنوان زیرمجموعه ای از شرکت نوین ایلیا صنعت از سال 1402 فعالیت خود را آغاز کرده است و فعالیت این بخش، فروش و خدمات پس از فروش ربات های همکاریا کبات های شرکت دوبات رباتیک چین است.

شبکه های اجتماعی

طراحی سایت و سئو 

تکتال