اصفهان، بلوار کاوه، خیابان فلاطوری، بعد از چهار راه اشراق، مجتمع پارسه، طبقه دوم، واحد 10

ظهور رباتیک در صنایع غذایی: مزایا، معایب و کاربرد

ظهور رباتیک در صنایع غذایی: مزایا، معایب و کاربرد

کاربرد رباتیک در صنایع غذایی

همانطور که گفتیم، رباتیک در صنایع خصوصا رباتیک در صنایع غذایی نقشی ضروری در عصر حاضر دارد. این علم با تمام صنایع ادغام شده و به طور کلی نحوه انجام کارها را تغییر می دهد. صنعت غذا در پذیرش فناوری نسبتاً کند عمل کرده است. با این حال، با افزایش تقاضای غذا همراه با رشد و پیری جمعیت جهان، تامین کنندگان مواد غذایی باید راه‌هایی برای پاسخگویی به تقاضای بالا و در عین حال حفظ و حتی بهبود کیفیت غذا پیدا کنند.

با این وصف، رباتیک از کشاورزی و فرآوری مواد غذایی گرفته تا بسته بندی و تحویل، راه خود را به تمام جنبه های صنعت غذا باز کرده است. نه تنها این، بلکه اتوماسیون جایگاه خود را در آشپزخانه های رستوران نیز پیدا کرده است!

در این مقاله، ما به روش‌های مختلفی که رباتیک در صنعت غذا گنجانده شده است، همراه با مزایا، چالش‌ها و آینده آن‌ها می‌پردازیم.

ربات در صنایع غذایی

1- کشاورزی 

طبق گزارش منتشر شده توسط Fior Markets، بازار پهپادهای کشاورزی از ۱.۵ میلیارد دلار آمریکا در سال ۲۰۱۹ به رقم خیره کننده ۱۰٫۵ میلیارد دلار آمریکا تا سال ۲۰۲۷ افزایش خواهد یافت. کاربردهای رباتیک در این بخش شامل موارد زیر است:

 • کاشت، وجین و برداشت محصول
 • نظارت و تجزیه و تحلیل محصولات زراعی

در دامپروری نیز از رباتیک برای موارد زیر استفاده می شود:

 • تغذیه دام
 • دوشیدن شیر
 • جمع‌آوری تخم مرغ
 • تفکیک دام
 • نظافت

2- فرآوری مواد غذایی 

استفاده از رباتیک در صنایع غذایی در فرآیندهای فرآوری مواد غذایی نسبت به نیروی کار انسانی کارآمدتر، مؤثرتر و بهداشتی تر است. ربات ها می توانند در مدت زمان کوتاهی مقادیر زیادی محصول تولید کنند و کیفیت و ایمنی مواد غذایی را تضمین کنند.

 • فرآوری گوشت:استفاده از ربات در فرآوری گوشت به دلیل ماهیت نامناسب این فرآیندها برای انسان، در حال افزایش است. این فرآیندها شامل:

  • کار در سردخانه ها
  • بریدن لاشه ها
  • فرآوری سوسیس
  • جدا کردن استخوان مرغ
 • فرآوری لبنیات: علاوه بر سیستم های دوشش اتوماتیک که سلامت گاو را بهبود می بخشد و تولید شیر را افزایش می دهد، از ربات ها در فرآیند پنیرسازی مانند هم زدن کشک و برش پنیر نیز استفاده می شود.

3- بسته بندی 

بسته بندی مواد غذایی یکی از اولین و رایج ترین کاربردهای ربات های مرتبط با مواد غذایی است. این فناوری در طول سال ها برای انجام کل فرآیند بسته بندی توسعه یافته است. بسته بندی را می توان به سه مرحله تقسیم کرد:

 • بسته بندی اولیه : غذا در یک بسته بندی، ظرف یا کیسه وکیوم بسته بندی می شود.
 • بسته بندی ثانویه : بسته های جداگانه در یک ظرف بزرگتر گروه بندی می شوند.
 • پالت سازی: بسته های ثانویه توسط ربات های پالت سازی برای حمل و نقل روی هم چیده می شوند.

ربات بسته بندی

4- رباتیک در آشپزخانه

در حالی که این فناوری در صنعت رستوران هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد، اما واضح است که به طور پیوسته در حال رشد است و ما به ناچار شاهد شکوفایی آن در آینده نزدیک خواهیم بود.

ربات‌ها دقیقاً مانند کیوسک‌های سفارش‌گیری خودکار، برای ارائه ثبات و بهره‌وری بیشتر و کاهش هزینه‌های نیروی کار (که می‌توانند حدود ۳۰ درصد از هزینه‌ها را تشکیل دهند) در خدمات غذایی ادغام می‌شوند. اگرچه هزینه‌های این فناوری‌های اتوماسیون بالا است، اما ثابت شده است که در دراز مدت به صرفه هستند. این ربات‌ها وظایف متنوعی از جمله مخلوط کردن، خرد کردن، پختن و سرو غذا به مشتریان را انجام می دهند. ربات‌های پیچیده‌تر برای انجام کارهایی مانند تهیه پنکیک، سوشی و نودل ساخته شده‌اند.

بررسی رباتیک و یافتن نوع مناسب برای رستوران شما برای کمک به کارآمدتر اداره کردن آن مفید است.

5- تحویل غذا

شرکت Starship Technologies یک سرویس تحویل رباتیک را توسعه داده است که به رستوران‌ها، نانوایی‌ها و سایر کسب‌وکارها اجازه می‌دهد از ربات‌ها برای تحویل استفاده کنند. این ربات ها از راه دور کنترل می شوند و می توانند تا ۹ کیلوگرم وزن را حمل کنند. آنها همچنین برای جلوگیری از هرگونه تلاش برای سرقت به آژیر و دوربین مجهز شده اند.

اکنون که در مورد کاربرد رباتیک در صنعت غذا و مزایای آن در هر منطقه صحبت کردیم، بیایید به برخی از معایب آن اشاره کنیم.

6- خدمات مشتری

علاوه بر تحویل غذا، صاحبان رستوران شروع به استفاده از ربات در خدمات مشتری کرده‌اند. این ربات‌ها وظایف اولیه را انجام می‌دهند، به لطف توانایی پاسخگویی بسیار سریع به چندین سؤال، در وقت صرفه‌جویی می‌کنند و پشتیبانی ۲۴/۷ را ارائه می‌دهند.

ربات در صنایع غذایی

معایب و چالش ها رباتیک در صنایع غذایی

1. هزینه اولیه بالا 

بپذیریم، سرمایه گذاری روی رباتیک برای کسب و کار شما پرهزینه است. هنگامی که تصمیم به استفاده از این فناوری می گیرید، باید تمام هزینه های مربوط به ربات های صنعتی از جمله قیمت اولیه، نصب، پیکربندی و نگهداری و همچنین هزینه های مربوط به ایمن‌سازی ربات های خود در برابر تهدیدات سایبری را در نظر بگیرید.

2. کمبود متخصص

اتوماسیون یک فناوری نسبتاً جدید در این صنعت است، از این رو کمبود متخصص در این زمینه وجود دارد. پیدا کردن افرادی برای انجام تعمیر و نگهداری و برنامه ریزی می تواند چالش برانگیز باشد. بنابراین شما باید سرمایه گذاری مورد نیاز برای به کارگیری چنین تخصص هایی را در نظر بگیرید.

3. تعدیل نیرو 

نگرانی اجتماعی قابل درکی وجود دارد که ربات ها در حال گرفتن شغل از انسان ها هستند. اگرچه ربات ها برای کار به انسان نیاز دارند، اما مطمئناً بخش زیادی از نیروی کار را جایگزین می کنند و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰ حدود ۲۰ میلیون شغل تولیدی از بین برود. صاحبان مشاغل مجبور می شوند تعدادی قابل توجه از کارگران غیر ضروری را تعدیل کنند که این امر می تواند برای هر دو طرف استرس زا باشد.

آینده رباتیک در صنایع غذایی

Summary
ظهور رباتیک در صنایع غذایی: مزایا، معایب و کاربرد
Article Name
ظهور رباتیک در صنایع غذایی: مزایا، معایب و کاربرد
Description
در این مقاله، ما به روش‌های مختلفی که رباتیک در صنایع غذایی گنجانده شده است، همراه با مزایا، چالش‌ها و آینده آن‌ها می‌پردازیم.
Author
محمد سلطان پور
Publisher Name
ایلیا ربات
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

ایران دوبات به عنوان زیرمجموعه ای از شرکت نوین ایلیا صنعت از سال 1402 فعالیت خود را آغاز کرده است و فعالیت این بخش، فروش و خدمات پس از فروش ربات های همکاریا کبات های شرکت دوبات رباتیک چین است.

شبکه های اجتماعی

طراحی سایت و سئو 

تکتال