اصفهان، بلوار کاوه، خیابان فلاطوری، بعد از چهار راه اشراق، مجتمع پارسه، طبقه دوم، واحد 10

ربات برای شرکت‌های کوچک و متوسط

ربات برای شرکت‌های کوچک و متوسط

رباتیک شرکت های کوچک و متوسط (SME)

فناوری اتوماسیون فرصت‌های باورنکردنی برای شرکت‌های کوچک و متوسط(Small & Medium Enterprises) ایجاد کرده است. ربات‌های انعطاف‌پذیر، مشارکتی و کوچک‌تر (کوبات‌ها) می‌توانند در طیف گسترده‌ای از کاربردها از جمله ماشین تندینگ، جوشکاری، بسته‌بندی، پالتایز کردن و پیچ کردن مورد استفاده قرار گیرند. نرم‌افزارهای پیشرفته حتی امکان تغییر سریع قطعات را فراهم می‌کنند و بالاخره اتوماسیون را برای تولیدکنندگان حجم پایین و تنوع بالا جذاب کرده است. این پیشرفت فناوری در بهترین زمان ممکن برای صنعت اتفاق افتاده است.

به عنوان مثال، کمبود نیروی کار متخصص را در نظر بگیرید. به ویژه صنعت تولید در جذب و حفظ کارکنان با مشکل عظیمی روبرو است. بیش از 2 میلیون شغل تولیدی تا پایان این دهه در ایالات متحده بدون نیروی کار باقی خواهد ماند و سه چهارم شرکت‌های اروپایی در جذب نیروی کار مناسب با مشکل روبرو هستند – محیط‌های کاری به شدت نیازمند نیروی کار متخصص هستند و با کاهش بهره‌وری و ترک شغل نامنظم روبرو می‌شوند.

اتوماسیون بنیادی‌ترین تغییرات را در صنایع و محیط‌های کاری ایجاد کرده است. فدراسیون بین‌المللی رباتیک پیش‌بینی می‌کند که طی یک دهه، بیش از نیمی از اپراتورهای تولید با ربات‌ها کار خواهند کرد. شرکت‌های بزرگ؟ آنها اکنون در آنجا هستند و از فناوری پیشرفته استفاده می‌کنند و تولید خود را بهینه می‌کنند. شرکت‌های کوچک و متوسط (SME)؟ نه چندان.

بیایید لحظه‌ای در مورد اینکه چرا این موضوع مهم است فکر کنیم. این شرکت‌ها که 99٪ کسب و کارها را تشکیل می‌دهند، چرخ‌دنده‌های اقتصاد آمریکا و اروپا هستند — ستون فقرات ایجاد شغل، زنجیره تأمین، رشد اقتصادی و نوآوری. به‌طور کلی، نقش آنها در ایجاد تاب‌آوری اقتصادی ملی نباید دست کم گرفته شود.

این واقعیت که SMEها معمولاً در بهره‌برداری از مزایای اتوماسیون کند عمل کرده‌اند، اهمیت دارد زیرا سرعت کند اتخاذ فناوری اغلب مانع از دستیابی کسب وکارها به تاب آوری و کارایی مورد نیاز برای ماندن در رقابت می‌شود. وقتی SMEها عقب می‌مانند، همه ما آن را احساس می‌کنیم. تولید در بازارهای کلیدی مانند آمریکا و انگلستان کماکان در حال کاهش است، هر دو از ابتدای همه‌گیری کووید-19 تاکنون در رکود تولیدی به سر می‌برند.

چرا شرکت‌های کوچک و متوسط در اتوماسیون عملکرد ضعیفی داشته‌اند

با تمام نشاط و نوآوری‌شان، چرا SMEها در سوار شدن بر موج اتوماسیون مردد بوده‌اند؟ یک نکته واضح این است که صنعت رباتیک سنتاً توسط ماشین‌آلات بزرگ و پیچیده‌ای تسلط داشته است که نیازمند سرمایه‌گذاری اولیه قابل توجه و تخصص داخلی برای نگهداری آنها است.

همچنین دلیل کمتر شناخته شده دیگری وجود دارد. تصور کنید یک تولیدکننده کوچک پرجنب و جوش که محصولات متنوعی را به مقدار متوسط تولید می‌کند، مشکل اینجاست که تغییر ربات‌های سنتی از یک تکلیف به تکلیف دیگر آسان نیست. ما صحبت از روزها یا هفته‌ها برنامه‌نویسی مجدد می‌کنیم، و این هم در صورتی که شما حتی توانایی تنظیم آن‌ها را در داخل داشته باشید مقدور است. در حالی که آنها ممکن است باعث افزایش بهره‌وری شوند، اما اغلب انعطاف‌پذیری را معاوضه می‌کنند. این بازی در واقع حاصل جمع صفر است، به ویژه در کسب‌وکارهایی که بر تنوع تمرکز دارند.

ربات برای شرکت های کوچک و متوسط

شرکت‌های کوچک و متوسط دیگر نمی‌توانند منتظر اتوماسیون بمانند

اما فناوری جدید فرصت‌های باورنکردنی برای شرکت‌های کوچک و متوسط ایجاد کرده است. ربات‌های انعطاف‌پذیر، مشارکتی و کوچک‌تر (کوبات‌ها) می‌توانند در طیف گسترده‌ای از کاربردها از جمله مراقبت از ماشین‌آلات، جوشکاری، بسته‌بندی، پالتایز کردن و پیچ کردن مورد استفاده قرار گیرند. نرم‌افزارهای پیشرفته حتی امکان تغییر سریع قطعات را فراهم می‌کنند و بالاخره اتوماسیون را برای تولیدکنندگان حجم پایین و تنوع بالا جذاب کرده است.

این پیشرفت فناوری در بهترین زمان ممکن برای صنعت اتفاق افتاده است. به عنوان مثال، کمبود نیروی کار متخصص را در نظر بگیرید. به ویژه صنعت تولید در جذب و حفظ کارکنان با مشکل عظیمی روبرو است. بیش از 2 میلیون شغل تولیدی تا پایان این دهه در آمریکا بدون نیروی کار باقی خواهد ماند و سه چهارم شرکت‌های اروپایی در جذب نیروی کار مناسب با مشکل روبرو هستند. محیط‌های کاری به شدت نیازمند نیروی کار متخصص هستند و با کاهش بهره‌وری و ترک شغل غیرقابل پایدار روبرو می‌شوند.

علاوه بر مشکلات مربوط به جذب و حفظ نیروی کار، تولیدکنندگان در محیط پیچیده اقتصاد کلان با حاشیه سود کم، چالش‌های زنجیره تأمین و ترجیحات مصرف‌کننده در حال تغییر سریع فعالیت می‌کنند. استفاده از فناوری دیگر نمی‌تواند یک کالای لوکس در نظر گرفته شود، و بی‌تفاوت ماندن نه تنها مضر است، بلکه می‌تواند برای کسب وکارها کشنده باشد. شرکت‌هایی که می‌خواهند در بازی بمانند باید راه‌هایی برای بهره‌برداری هم از خلاقیت انسان و هم دقت رباتیک پیدا کنند.

مزایای اتوماسیون برای شرکت‌های کوچک و متوسط

برای کسانی که در حال ورود به اتوماسیون هستند، پاداش‌های زیادی وجود دارد. ربات‌ها با کار مداوم و کاهش خطای انسانی، کیفیت و بهره‌وری عملیاتی را بهبود می‌بخشند. این می‌تواند برای شرکت‌های کوچک و متوسط که گاهی اوقات با چالش کیفیت نامنظم محصول مواجه هستند، مزیت مهمی باشد. کوبات‌ها همچنین انعطاف‌پذیری و تاب‌آوری کسب و کار را بهبود می‌بخشند و به شرکت‌ها امکان می‌دهند تا با تقاضای متغیر بازار همگام شوند.

 به یک مثال واقعی نگاهی بیندازیم. یکی از مشتریان شرکت‌های کوچک و متوسط ما یک شرکت ارائه دهنده خدمات سفارشی سازی شامل برشکاری، خم کاری، مونتاژ و جوشکاری از تاسیسات کوچک شهری خود در آیووا است. با چالش‌های بلندمدت در یافتن نیروی کار ماهر، تصمیم گرفتند وظایف جوشکاری و ضربه زنی خود را با کوبات‌ها اتوماسیون کنند. تغییر حتی در این بخش از عملیات، به طور چشمگیری زمان چرخه را کاهش داد و مصرف ملزومات را کم کرد. این نوع تغییرات موجب ایجاد کسب و کارهای پایدارتر می‌شود و همچنین پول ذخیره می‌کند.

اما نباید قلب و روح هر موسسه – افراد آن – را فراموش کرد. کوبات‌ها می‌توانند به شرکت‌ها کمک کنند تا در مواجهه با کمبود نیروی کار و مهارت‌ها، بهره‌وری خود را حفظ کنند، و با بر عهده گرفتن کارهای طاقت فرسا، محیط کار بهتری را برای افراد ایجاد می‌کنند که به نوبه خود باعث افزایش حفظ نیروی کار و کاهش خطر آسیب می‌شود. این بسیار ارزشمند است، به ویژه وقتی نیروی کار سالخورده ما را در نظر بگیریم. فشارهای جسمی یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد بالای 50 سال برای بازنشستگی زودرس انتخاب می‌کنند، بنابراین ایجاد مسیرهای کاری جدید با کار کمتر طاقت فرسا، امکان حفظ تجربه ارزشمند را باز می‌کند.

نکاتی که باید در نظر گرفت

با وجود فناوری، آنچه اکنون نیاز است، آگاهی و درک بیشتری از عوامل موفقیت در پیاده‌سازی است. من می‌خواهم 5 نکته را برای شرکت‌های کوچک و متوسطی  که در حال تفکر در مورد اتوماسیون هستند، ارائه دهم.

1- به صورت کل‌نگر به فرایندهای خود نگاه کنید

برای اینکه اتوماسیون واقعاً تحول‌آفرین باشد، کسب‌وکارها نباید آن را صرفاً به عنوان ارتقای فناوری در نظر بگیرند. همانطور که محققان MIT بن آرمسترانگ و جولی شاه دریافته‌اند، مسیر به سوی اتوماسیون نیازمند تلفیقی دقیق با چشم‌انداز و استراتژی کلی کسب‌وکار است.

و نکته مهم اینجاست: این فقط جایگزین کردن بازوهای انسانی با رباتیک نیست. جزئیات دقیق فرایندها ممکن است نیاز به بازطراحی داشته باشند، به ویژه اگر برای اپراتورهای دستی طراحی شده باشند. تصور کنید: لایه‌های بلند فلزی از عملیات CNC ممکن است در مکان‌های عجیبی گیر کنند. در حالی که ما انسان‌ها می‌توانیم سریعاً آنها را خارج کنیم، یک ربات نمی‌تواند. ما کارگاه‌های ماهر ماشین‌سازی دیده‌ایم که با تأمین‌کنندگانی مانند Sandvik Coromant همکاری می‌کنند تا ابزارهای برش جدیدی پیدا کنند که لایه‌های کوتاه‌تر و سازگار با ربات تولید کنند. آینده در این جزئیات اندازه دانه‌ها شکل می‌گیرد.

2-از کوچک شروع کنید و ساده فکر کنید

هیجان‌زده از اتوماسیون هستید؟ تمایل به انجام کار بزرگ یا بازگشت خانه طبیعی است، اما دیده‌ایم پروژه‌های اتوماسیون زمانی شکست می‌خورند که کسب‌وکارهای کوچک سعی می‌کنند از همان ابتدا چیز بسیار پیچیده‌ای انجام دهند. اغلب رویکرد تدریجی بهتر است. فکر تولید بدون نظارت انسانی را از سرتان بیرون کنید. رمز موفقیت شروع از کارهای ساده‌تر است. منحنی یادگیری رباتیک را با پاهایی محکم بر زمین طی کنید. حتی چند ساعت زمان تولید اضافی در هر روز برای اکثر شرکت‌های کوچک و متوسط پیروزی بزرگی محسوب می‌شود. یک تکلیف تکی، شفاف و مشخص را برای شروع اتوماسیون انتخاب کنید، آن را محکم انجام دهید و سپس یادگیری‌ها را در پروژه بعدی به کار گیرید.

بار دیگر به مثال جوشکاری بالا نگاه کنید، شرکت تصمیم گرفت از بخشی شروع کند که بیشترین کمبود مهارت را داشت. وقتی پیشرفت بهره‌وری را در آنجا دید، شروع به بررسی اینکه چه چیزهای دیگری را می‌تواند اتوماسیون کند، کرد. در زمانی که از آن بازدید کردیم، بعدی‌ترین گام واضح اضافه کردن یک کوبات جوشکاری دیگر بود، اما آنها در حال ارزیابی مورد استفاده از کوبات‌ها برای وظایف مراقبت از ماشین‌آلات شامل ماشین‌های CNC، اره‌ها و دستگاه‌های تراش نیز بودند.

3- کارکنان خود را همراه خود ببرید

رویکرد تدریجی به اتوماسیون؟ اهمیت آن این است که نه تنها به ساختن دانش فنی کمک می‌کند، بلکه تیم را نیز در پشت این هدف متحد می‌کند. به اتوماسیون به عنوان یک فرایند مدیریت تغییر نگاه کنید. وقتی یک بخش از عملیات شما عملکرد خود را با اتوماسیون بالا برده است، تیم‌های دیگر نیز مشتاق آزمایش آن خواهند بود. چرا این اهمیت دارد؟ چون جلب نظر کارکنان بسیار حیاتی است.

اگر می‌خواهید بدانید چگونه می‌توان افراد را هیجان‌زده کرد، یکی از مشتریان دانمارکی ما مسیر اتوماسیون خود را با استفاده از یک ربات برای توزیع نوشیدنی‌های گازدار شروع کردند – ایده بسیار خوبی برای آشنا کردن مردم با فناوری جدید.

در هر محیط کاری، پیاده‌سازی موفق معمولاً توسط یک قهرمان اتوماسیون هدایت می‌شود. این شخص می‌تواند در هر جایی از ساختار سازمانی شما قرار داشته باشد، او اشتیاق را به این مأموریت می‌آورد، افسار را به دست می‌گیرد و با آن می‌دود.

4-از اتوماسیون به عنوان فرصتی برای ارتقای مهارت‌ها استفاده کنید

کسب‌وکارها باید اتوماسیون کوبات را به عنوان فرصتی برای ارتقای مهارت‌های تیم‌های خود ببینند. این ایده توسط تحقیقات MIT پشتیبانی می‌شود که بر اهمیت تمرکز بر همکاری انسان-ربات و توسعه نیروی کار برای پیاده‌سازی موفق تأکید دارد.

ارتقای مهارت‌ها فقط در مورد اطمینان از آمادگی کارکنان برای کار با ربات‌ها نیست. این امر همچنین در مورد ایجاد شغل‌های جذاب مبتنی بر فناوری برای نسل بعدی تولیدکنندگان است. شاید یک گام بزرگ به نظر برسد، اما ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. موضوع ایجاد متخصصان ربات نیست؛ چند ماژول آموزشی بنیادی آنلاین می‌تواند ربات‌ها را کمتر ترسناک جلوه دهد و احساس مشارکت تیمی ایجاد کند. آموزش رایگان آنلاین و حضوری برای کسانی که آماده یادگیری برای تعامل با همکاران رباتیک جدید خود هستند، در دسترس است. پذیرش اتوماسیون همکارانه در واقع در مورد پذیرش ذهنیت یادگیری و رشد مداوم است.

5-برای دریافت پشتیبانی اقدام کنید

مشخص کنید که از کجا می‌توانید در اتوماسیون کمک دریافت کنید و از آن استفاده نمایید. برخی از کشورها و ایالت‌ها یارانه یا کمک مالی ارائه می‌دهند تا به شرکت‌های کوچک و متوسط در اتوماسیون کمک کنند. به عنوان مثال سوئد را در نظر بگیرید: آژانس رشد اقتصادی و منطقه‌ای آنها با انجمن صنعتی رباتیک سوئد همکاری کرده‌اند تا دانش و سرمایه‌گذاری اتوماسیون شرکت‌های کوچک و متوسط را افزایش دهند. و در آمریکا؟ هر ایالت مرکز شراکت توسعه تولید دارد، یک مشارکت عمومی-خصوصی که مشاوره در مورد اتوماسیون و گاهی بازرسی کارخانه نیز ارائه می‌دهد.

وقتی آماده تعهد به پیاده‌سازی هستید، در نظر داشته باشید تا از حرفه‌ای‌ها بخواهید شما را در راه‌اندازی کمک کنند. یک یکپارچه‌ساز حرفه‌ای می‌تواند هزینه خوبی تلقی شود، به ویژه اگر باعث شود بازگشت سرمایه شما سریع‌تر اتفاق بیفتد. برخی از این یکپارچه‌سازان متخصص کاربردها هستند، مانند Vectis Automation در آمریکا که متخصص ساخت و ساز است و ارزیابی‌ها و راه حل‌های کلید به دست برای مشتریان خود ارائه می‌دهد، یا Dahl Automation در آلمان که از مشتریان خود در کاربردهای پالتایز کردن پشتیبانی می‌کند. در ایران هم شرکت نوین ایلیا صنعت و ایلیا ربات(ایران دوبات)، پیشرو در راه حل های اتوماسیون صنعتی و تجاری می توانددر این حوزه پشتیبان شما باشد.

در حالی که کاربردهای بیشتر و بیشتری با راه حل‌های کاملاً آماده ارائه می‌شوند، یکپارچه‌سازان همچنین می‌توانند راه حل‌های سفارشی ایجاد کنند. یکی از مشتریان ما، یک شرکت قراردادی ماشین‌کاری و ساخت و ساز مستقر در ویسکانسین، زمانی که سفارش بزرگی از یک مشتری بزرگ به طور غیرمنتظره‌ای در همان روزی که سیستم مراقبت از ماشین جدید مبتنی بر کوبات خود را که به طور خاص برای آن سفارش طراحی شده بود، دریافت کرده بود لغو شد، دچار چالش شد. یکپارچه‌ساز محلی PCC Robotics وارد عمل شد و با انجام برنامه‌نویسی مجدد و گیره‌های چاپ سه‌بعدی، ظاهر کوبات را به سرعت تغییر داد که به شرکت امکان داد انواع مختلفی از قطعات را در سیستم اجرا کند. به این ترتیب، شرکت توانست وظایف ماشین CNC را اتوماسیون کند، که به کارکنان فرصت داد تا کارهای ارزشمندتر و جذاب‌تری را انجام دهند.

 

دوبات رباتیک در شرکت‌های کوچک و متوسط

دوبات یک شرکت رباتیک است که ربات ها(کوبات) را برای مشاغل کوچک و متوسط ​​(SME) طراحی و تولید می کند. کوبات ها نوعی ربات هستند که می توانند به طور ایمن در کنار انسان کار کنند. آنها برای انجام طیف وسیعی از وظایف از جمله برنامه ریزی شده اند.

 • انتخاب و قرار دادن
 • بسته بندی
 • پالت بندی
 • پیچ گوشتی
 • جوشکاری
 • سوراخ کاری

کوبات های Dobot برای استفاده آسان طراحی شده اند و می توان آنها را به سرعت و به آسانی برای وظایف جدید برنامه ریزی کرد. آنها همچنین مقرون به صرفه هستند که آنها را برای مشاغل کوچک و متوسط ​​به گزینه ای جذاب تبدیل می کند.

دوبات برای شرکت های کوچک و متوسط

کوبات های Dobot می توانند به شرکت‌های کوچک و متوسط در تعدادی از کارکردهااز جمله:

 • افزایش بهره وری
 • کاهش هزینه ها
 • کیفیت را بهبود بخشد
 • ایمنی را بهبود بخشد
 • افزایش انعطاف پذیری

کمک کنند.

کوبات های Dobot در طیف وسیعی از صنایع از جمله:

 • تولید
 • داروسازی
 • غذا و نوشیدنی
 • الکترونیک
 • خودروسازی
 • محصولات مصرفی

کاربرد دارند.

Dobot یک شرکت پیشرو در صنعت رباتیک است. این شرکت متعهد به ارائه ربات های مقرون به صرفه و آسان برای استفاده است که می تواند به شرکت‌های کوچک و متوسط در رقابت کمک کند.

منبع: Harvard Business Review

Summary
ربات برای شرکت‌های کوچک و متوسط
Article Name
ربات برای شرکت‌های کوچک و متوسط
Description
ربات ها فرصت‌های باورنکردنی برای اتوماسیون شرکت‌های کوچک و متوسط(Small & Medium Enterprises) ایجاد کرده است.
Author
محمد سلطان پور
Publisher Name
IranDobot
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

ایران دوبات به عنوان زیرمجموعه ای از شرکت نوین ایلیا صنعت از سال 1402 فعالیت خود را آغاز کرده است و فعالیت این بخش، فروش و خدمات پس از فروش ربات های همکاریا کبات های شرکت دوبات رباتیک چین است.

شبکه های اجتماعی

طراحی سایت و سئو 

تکتال