اصفهان، بلوار کاوه، خیابان فلاطوری، بعد از چهار راه اشراق، مجتمع پارسه، طبقه دوم، واحد 10

پولیش زدن با ربات ( پولیشینگ، جلا دادن با ربات)

پولیش زدن با ربات ( پولیشینگ، جلا دادن با ربات)

جلادادن یا پولیشینگ با ربات

پولیش زدن با ربات راهی مؤثر برای افزایش توان عملیاتی و کیفیت قطعات است. این مقاله شما را در نحوه خودکار کردن این کاربرد رایج راهنمایی می کند.

پولیش زدن کلیدی برای بهبود کیفیت قطعات، ایمنی و ارائه است. این معمولا آخرین کار قبل از بسته بندی و حمل قطعات است. بنابراین، این آخرین فرصت برای تولیدکنندگان است تا از کیفیت قطعات خود اطمینان حاصل کنند. کار پولیش یکی از رایج ترین کاربردهای تکمیل است. پولیش زدن ظاهری صاف با درخشش یکنواخت و بدون عیب را تضمین می کند. اگر به فکر اتوماسیون این فرآیند هستید، پس به خواندن این مطلب  ادامه دهید. این راهنما در مورد کاربردها و ربات های پولیش، نحوه یکپارچه سازی آنها و چالش های رایج مرتبط با این کار بحث خواهد کرد.

کدام کاربردهای پولیش برای ربات ها مناسب هستند؟

کاربرد پولیش زدن با ربات به دلیل ماهیت استاندارد و تکراری بودن، هدفی عالی برای اتوماسیون است. تولیدکنندگانی که قطعات را با حجم زیاد تولید می کنند، بهترین گزینه ها برای اتوماسیون پولیش هستند. برنامه هایی مانند براق کردن و پرداخت که دارای مراحل استانداردی هستند را می توان برای ربات برنامه ریزی کرد. هر گونه تغییر جزئی در قطعه را می توان با برنامه ریزی هوشمندانه کنترل کرد. این موضوع به طور خلاصه در بخش چالش ها مورد بحث قرار خواهد گرفت.

کاربردهای پولیشی که ربات ها با انجام آنها مشکل دارند

قطعا کارهای پولیشی وجود دارد که انجام آنها برای ربات ها دشوار است. این کارها اغلب شامل قطعات غیر یکنواخت است که ربات نمی تواند با این عدم تطابق ها کنار بیاید. به عنوان مثال، ربات در شرایط خاص می تواند با قطعاتی که دارای نقص های جزئی و تصادفی هستند مقابله کند. با این حال، این نیازمند برنامه ریزی ویژه و تجهیزات حسگر مرتبط است. بدون این موارد، ربات برای دستیابی به ثبات مورد نظر شما با مشکل مواجه خواهد شد.

مثالی از این مورد ممکن است قطعه ای با ساییدگی یا خراش باشد. تجهیزات حسگر نوری ممکن است این عیوب را شناسایی کند و به ربات اطلاع دهد که این قسمت نیاز به توجه دارد. بهترین کاری که ربات بدون این تجهیزات کمکی می تواند انجام دهد، پیروی از دستورالعمل های از پیش تعیین شده است.

علاوه بر این، اگر ابزار مناسب در اختیار ربات قرار نگیرد، ممکن است با مشکل مواجه شود. خودکار کردن یک کار در صورتی که با ابزار نامناسب کار کنید، می تواند به بهره وری و کیفیت آسیب برساند. ابزار ضعیف می تواند منجر به ایجاد سطوح ساینده و آسیب به قطعات شود.

صنایع مناسب برای ربات های پولیش

از آنجایی که پولیش کاری یک کار رایج صنعتی است، بدیهی است که در صنایع مختلف کاربرد داشته باشد. برخی از نمونه های رایج عبارتند از:

  • هوافضا
  • خودروسازی
  • فلزکاری
  • خرده فروشی
  • شیشه

صنایع دیگری نیز وجود دارند که از عملیات پولیش استفاده می کنند، اما این موارد از رایج ترین  صنایع هستند. اگر در یکی از این صنایع فعالیت می کنید و در حال حاضر قطعات را پولیش می زنید، شاید زمان آن رسیده باشد که به اتوماسیون این فرآیند فکر کنید.

ربات های مناسب برای پولیش کدامند؟

پولیش کردن با ربات

انتخاب ربات مناسب برای پولیش به عوامل مختلفی از جمله اندازه و پیچیدگی قطعه، نوع پرداخت نهایی مورد نیاز و بودجه شما بستگی دارد. در اینجا دو نوع رایج ربات برای پولیش وجود دارد:

ربات های مفصلی (Articulated Robots)این ربات ها انعطاف پذیرترین نوع برای پولیش هستند. آنها دارای چندین مفصل هستند که به آنها امکان می دهد تا درجات آزادی حرکتی زیادی داشته باشند و به راحتی با سطوح منحنی و اشکال پیچیده قطعات سازگار شوند. ربات های مفصلی برای طیف وسیعی از کارهای پولیش مناسب هستند.

ربات های اسکارا (SCARA Robots)این ربات ها برای کارهای با سرعت بالا و تکرارپذیری زیاد مناسب هستند. آنها معمولاً دارای سه محور چرخشی هستند که به آنها امکان می دهد تا قطعات را به صورت افقی در یک مسیر برنامه ریزی شده حرکت دهند. ربات های اسکارا اغلب برای قطعات تخت یا با انحنای ملایم که نیاز به پولیش یکنواخت دارند، استفاده می شوند.

بسیاری از انواع ربات برای کاربردهای پولیش زدن با ربات استفاده می شوند. این به دلیل تنوع بالای کاربردهای پولیش است. انتخاب ربات شما به شدت به نیازهای خاص برنامه شما بستگی دارد. دسترسی، ظرفیت حمل بار و هندسه سطح، ویژگی های کلیدی هستند که هنگام انتخاب ربات باید در نظر گرفت. هر نوع رباتی در این دسته بندی ها نقاط قوت و ضعف خود را دارد. بیایید به طور خلاصه به برخی از انواع رایج ربات ها نگاه کنیم و ببینیم چرا ممکن است از یکی به جای دیگری استفاده کنید.

ربات شش محور (Six-Axis Robot)

جای تعجب نیست که رایج ترین ربات صنعتی را در این لیست پیدا کنید. ربات های شش محور به لطف بهترین عملکرد در زمینه انعطاف پذیری، برای کاربردهای پولیش عالی هستند. ربات های شش محور توانایی این را دارند که بازوهای خود را در تمام زوایای مختلف خم کنند. این ویژگی به طور قابل توجهی در کاربردهای پولیش به کار می آید، به ویژه زمانی که قطعات دارای منحنی و اضلاعی هستند که نیاز به پرداخت نهایی دارند. سایر انواع ربات ها برای قطعاتی از این دست نمی توانند در همان سطح عملکرد خوبی داشته باشند. همچنین، آنها تعادل خوبی بین دسترسی و ظرفیت حمل بار برای قطعات و ابزار بزرگتر ایجاد می کنند. از منظر این مقاله، ربات همکار (Cobots) نیز جزو این دسته بندی محسوب می شوند.

قطعات خارجی در صنعت هوافضا به لطف بهینه سازی برای آیرودینامیک، معمولاً بزرگ و دارای هندسه های پیچیده هستند. کارهای پولیش در این صنعت نیازمند دسترسی و انعطاف پذیری عالی است. اشکال پیچیده نیازمند حرکت ماهرانه بازوی ربات است. ربات های شش محور در این نوع کارها عالی عمل می کنند.

ربات اسکارا (SCARA Robot)

ربات اسکارا انتخابی عالی برای کاربردهای پولیش زدن با ربات ساده است. زمانی که قطعه شما فقط نیاز به پولیش یک سطح صاف و تکرارپذیر دارد، ربات اسکارا قطعا باید مورد توجه قرار گیرد. در شرایط برابر، زمانی که هر دو ربات بتوانند به طور مناسب کار را انجام دهند، اسکارا نسبت به ربات شش محور گزینه ای به صرفه تر خواهد بود. با این حال، به خاطر داشته باشید که ربات اسکارا در پرداخت سطوح پیچیده قطعه که ربات شش محور در آن عملکرد خوبی دارد، با مشکل مواجه خواهد شد. علاوه بر این، اسکارا به دلیل بدنه کوچک، از نظر دسترسی محدود است.

ربات های اسکارا برای کارهای پولیش مانند آینه های کوچک و پنل های فلزی صاف بسیار مناسب هستند. این قطعات از نظر هندسی به اندازه کافی کوچک و ساده هستند که اسکارا بتواند به راحتی آنها را کنترل کند. با این حال، قطعات بزرگ یا قطعاتی با لبه های متعدد یا اشکال پیچیده، برای پولیش یکنواخت با اسکارا دشوار می شوند.

ربات های استوانه ای (Cylindrical Robots)

ربات های استوانه ای گزینه کم‌تری رایجی هستند، اما همچنان در شرایط خاص مفید هستند. مشابه ربات های اسکارا، به دلیل محدوده حرکتشان در مواجه با هندسه های پیچیده قطعه با مشکل مواجه می شوند. با این حال، آنها برای کارهای پولیش زدن با ربات ساده روی قطعات عمودی مفید هستند. به عنوان مثال می توانید کار پولیش روی درب خودرو را در نظر بگیرید. توانایی آنها در بیرون کشیدن و جمع کردن و همچنین چرخاندن بازو تا حدودی به هندسه های پیچیده کمک می کند، اما ربات شش محور به سرعت به گزینه بهتری در این زمینه تبدیل خواهد شد.

چگونه یک ربات پولیش را ادغام کنیم

پولیشینگ با ربات

ادغام ربات پولیش کار ساده ای نیست. ملاحظات زیادی برای اطمینان از موفقیت و عملکرد بهینه وجود دارد. دانستن اینکه چه زمانی باید اتوماسیون انجام شود، چگونه اجزای اصلی را انتخاب کنید و با چه کسی برای تهیه منابع تماس بگیرید، از عوامل کلیدی هستند که باید در نظر بگیرید.

چه زمانی اتوماسیون کنیم؟

همانطور که در مورد اکثر کارهای اتوماسیون وجود دارد، برخی از شاخص های کلیدی نشان می دهند که اتوماسیون ممکن است مفید باشد. این موارد شامل مواردی مانند داشتن گلوگاه فعلی در مرحله تکمیل، نیاز به عملکرد منظم تر و نیاز به افزایش ایمنی در خط پولیش می شود. ربات های پولیش معمولاً با سرعت بالاتری نسبت به اپراتورهای انسانی کار می کنند. این می تواند فرآیند تکمیل را سرعت بخشد و گلوگاه را برطرف کند. علاوه بر این، از آنجایی که ربات ها مراحل برنامه ریزی شده را دنبال می کنند، سطح بالاتری از ثبات را نسبت به اپراتورهای انسانی ارائه می دهند. در نهایت، اگر ایمنی نگران کننده است، جابجایی اپراتورهای انسانی از یک کار خطرناک مانند پولیش کردن می تواند به کاهش حوادث ایمنی کمک کند.

انتخاب ربات و ابزار شما

انتخاب ربات و ابزار شما عواملی هستند که بیشترین تأثیر را بر توانایی شما در بهینه سازی کار پولیش دارند. با رجوع مجدد به انواع رایج ربات ها، انتخاب هایی وجود دارد که برای سناریوهای خاص بهتر یا بدتر هستند. درک کامل کار شما و الزامات آن باید راهنمای شما برای انتخاب در اینجا باشد.

برای اطمینان از کیفیت نهایی قطعه، ابزار مناسب ضروری است. در اینجا ممکن است نیاز به در نظر گرفتن یک گزینه سفارشی باشد. تأمین کنندگان و ادغام کنندگان گزینه خوبی برای شروع هستند.

چالش های رایج در پولیش کاری

رسیدن به یک پرداخت یکنواخت

ایجاد یک پرداخت یکنواخت به احتمال زیاد مهمترین هدف برای اتوماسیون کار پولیش شماست. برخی عوامل می توانند بر توانایی شما برای دستیابی به یک پرداخت یکنواخت تأثیر بگذارند. سطح عیب، نگهداری مناسب و ارائه یکنواخت قطعه برای اطمینان از عملکرد بهینه در اینجا کلیدی هستند.

عیوب بزرگ

عیوب بزرگ از دید پولیش مانند لب پریدگی و پلیسه های کوچک می توانند برای پولیش کاری مشکل ساز شوند. سنسورهای نیرو و گشتاور در اینجا می توانند مفید باشند، اما اگر مشکل بیش از حد باشد، بهتر است قبل از آن یک مرحله فرزکاری را ادغام کنید.

نگهداری

برای اطمینان از ثبات، نگهداری صحیح از ابزار شما ضروری است. حفظ برنامه ای برای تعویض ابزار و نگهداری ربات به حفظ ثبات بالای پرداخت کمک می کند. دفعات تعویض ابزار برای قطعات و ابزار شما خاص است. توصیه های سازنده نقطه شروع خوبی است.

ارائه قطعه

ارائه قطعه به این امر کمک می کند که ربات شما هر بار قطعه شما را به درستی پولیش کند. مگر اینکه ربات شما راهی برای شناسایی محل قطعه داشته باشد، باید هر بار قطعه خود را به همان روش ارائه دهید.

Summary
پولیش کردن با ربات ( پولیشینگ، جلا دادن با ربات)
Article Name
پولیش کردن با ربات ( پولیشینگ، جلا دادن با ربات)
Description
پولیش کردن با ربات راهی مؤثر برای افزایش توان عملیاتی و کیفیت قطعات است که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.
Author
محمد سلطان پور
Publisher Name
IranDobot
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

ایران دوبات به عنوان زیرمجموعه ای از شرکت نوین ایلیا صنعت از سال 1402 فعالیت خود را آغاز کرده است و فعالیت این بخش، فروش و خدمات پس از فروش ربات های همکاریا کبات های شرکت دوبات رباتیک چین است.

شبکه های اجتماعی

طراحی سایت و سئو 

تکتال