اصفهان، بلوار کاوه، خیابان فلاطوری، بعد از چهار راه اشراق، مجتمع پارسه، طبقه دوم، واحد 10

پالت سازی با ربات، کاربردها و مثال ها

پالت سازی با ربات، کاربردها و مثال ها

پالت سازی با ربات(پالتایزینگ-پلتایزینگ)

اگر در کسب و کاری تولیدی هستید، به احتمال زیاد حداقل یک ایستگاه پالت گذاری دارید. پالت سازی یک کار ساده و تکراری است. در بسیاری از صنایع، این یکی از رایج ترین کاربردهای ربات یا پالت سازی با ربات است.

پالت سازی چیست؟

پالت سازی یکی از پرطرفدارترین کاربردهای ربات های همکار است، اما قبل از اینکه خیلی وارد جزئیات شویم، بیایید با تعاریف ساده شروع کنیم.

چیدمان روی پالت یا پالت سازی به عمل قرار دادن محصولات روی پالت برای حمل و نقل یا نگهداری در زنجیره تامین لجستیک اشاره دارد. در حالت ایده آل، محصولات به گونه ای روی هم چیده می شوند که حداکثر مقدار محصول را از نظر وزن و حجم در بار نگه دارد و در عین حال به اندازه کافی برای جلوگیری از جابجایی، واژگونی یا له شدن محصولات روی همدیگر پایدار باشد. در حال حاضر، اکثر برنامه های چیدمان روی پالت با نیروی کار دستی انجام می شود. با این حال، از آنجایی که پیدا کردن کارگر به سختی انجام می شود و بعد از پیدا کردن آنها مجبور نباشند تمام روز مشغول چیدن جعبه باشند تولیدکنندگان برای جبران کمبود کارمندانی که می توانند و می خواهند این کار را انجام دهند، ربات ها را به کارگاه های خود وارد می کنند.

پالت سازی خودکار را می توان بی وقفه تکرار کرد، به شرطی که جریان جعبه ها و پالت ها ثابت باشد. برخی از صنایع از ربات ها برای یک مرحله واحد از تولید استفاده می کنند، مانند خالی کردن ماشین های قالب گیری تزریقی یا ماشین های CNC. هنگامی که تولید به صورت شبانه‌روزی در حال اجرا است، ربات ها به شما امکان می دهند با حذف قطعات از ناحیه کاری دستگاه، زمان چرخه را به حداقل برسان و فرآیند را به طور مداوم اجرا کنید. برخی دیگر از سیستم های درون خطی استفاده می کنند که برای سازگاری با حجم عظیمی از محصولات در ساعت طراحی و ساخته شده اند. نقطه ضعف آنها عدم انعطاف پذیری است.

چیدمان روی پالت با یک ربات همکار

 در اینجا بهترین تعریفی را که برای یک ربات همکار در نظر گرفته‌ایم آورده‌ایم: «ربات‌های همکار ماشین‌های پیچیده‌ای هستند که همراه با انسان کار می‌کنند. آنها در یک فرآیند کاری مشترک از اپراتور انسانی حمایت و پشتیبانی می کنند. بنابراین اساساً ربات همکار دستگاهی است که به شما کمک می کند تا کارهای روزمره خود را انجام دهید!

از جنبه فنی‌تر، چیزی که باعث می‌شود یک ربات «همکار» شود، این واقعیت است که می‌تواند از طریق محدودیت نیرو یا نظارت تصویری، فعالیت غیرعادی را در محیط خود تشخیص دهد. این سنسورها امکان همکاری بین انسان و ربات را بدون هیچ گونه جدایی فیزیکی فراهم می کنند. از همه مهمتر، یک ربات همکار به معیار چهارم همکاری ایمن که محدودیت نیرو و توان است پاسخ می دهد. در واقع، همه ربات‌های همکار دارای حسگرهای نیرو در مفاصل خود هستند که در صورت ضربه، حرکت آنها را متوقف می‌کنند. این به شما امکان می دهد ربات را با سرعت کامل اجرا کنید و نگران خطر بالقوه انرژی جنبشی حمل شده توسط این بازوی ربات نباشید.

مدل‌های مختلفی از ربات‌های همکار در بازار موجود است، اما مهم نیست چه برندی را انتخاب می‌کنید، همیشه باید در حین پیاده‌سازی سلول، ارزیابی ریسک انجام شود تا مطمئن شوید محیط اطراف ربات همکار و خود ربات ایمن است.با برگشتن به پالت سازی و تعداد انتخاب‌های خیره‌کننده در بازار، انتخاب یک ربات برای چیدن جعبه‌ها، ساده به نظر می‌رسد، می‌تواند یک کار پیچیده باشد. شما باید ظرفیت بار، سرعت، برد، برنامه نویسی و غیره را در نظر بگیرید.

بخش های یک سلول پالت سازی

یک سلول پالت سازی گاهی اوقات می تواند بسیار پیچیده باشد. با این حال، موارد متعددی وجود دارند که هسته یک سلول چیدمان روی پالت رباتیک را نشان می دهند. در ادامه به این بخش ها خواهیم پرداخت:

پالت (Pallet)

در حال حاضر انواع مختلفی از پالت ها در بازار وجود دارد مانند چوب، پلاستیک، کاغذ/کارتن، فلز و آلومینیوم. اندازه نیز موضوع مهمی است، استانداردها ممکن است بسته به موقعیت شما در جهان متفاوت باشد.

نوار نقاله

برای هدایت جعبه ها به سمت ربات استفاده می شود. می توانیم بگوییم که تعداد بی پایانی از پیکربندی های نوار نقاله در بازار وجود دارد. آنها برای صنایع خاص تطبیق داده شده و بهینه شده اند. مطمئن شوید که مدل مناسب برای کسب و کار خود را انتخاب کرده اید.

کنترل کننده

حرکات دستگاه را هماهنگ می کند. همچنین جایی است که می توانید اجزای دیگر مانند اسکنر ایمنی یا پرده های نور را وصل کنید.

اپراتور

ربات را در یک سلول رباتیک به کار می اندارد.

گیرنده

جعبه را از نوار نقاله گرفته و روی پالت قرار می دهد. معمولاً بهترین گزینه برای برداشتن جعبه ها، یک گریپر وکیوم است. مطمئن شوید که پیکربندی فنجان مکش مطابق با جعبه و بار شما باشد، در غیر این صورت ممکن است با مشکلات قابلیت اطمینان و تکرار برداشتن مواجه شوید.

پندانت آموزشی

دستگاه دستی که برای برنامه ریزی ربات استفاده می شود. ما پیشنهاد می کنیم همیشه یک قاب محافظ برای پندانت آموزشی خود تهیه کنید.

چراغ های وضعیت

وضعیت های مختلف دستگاه را نشان می دهد، به عنوان مثال: پالت آماده، پالت پر، خطا، توقف اضطراری و غیره.

سیستم مدیریت کابل

برای محافظت از کابل هایی که ربات را به سایر اجزا متصل می کند استفاده می شود. همچنین از خم شدن و شکستن کابل جلوگیری می کند.

ربات

اعمال چیدن جعبه ها را برای اپراتور انجام می دهد.

حفاظت

همیشه مورد نیاز نیست، اما همیشه باید با تجزیه و تحلیل ارزیابی ریسک در نظر گرفته شود. آنها معمولاً در سه شکل یافت می شوند: حصارها، پرده های نور و اسکنرهای منطقه.

ایمنی

مانند هر ماشین صنعتی، یک سلول چیدمان روی پالت قبل از ورود به مرحله تولید نیاز به ارزیابی ریسک و کاهش ریسک دارد. هدف از ارزیابی ریسک، شناسایی خطرات بالقوه ایمنی، احتمال وقوع آنها و تأثیر آنها بر کار است. کاهش ریسک اقدامات کاهش دهنده ای را شناسایی می کند که می توان از آنها برای کاهش خطرات استفاده کرد. یک ماشین فقط باید پس از شناسایی و کاهش خطرات به سطح قابل قبول وارد مرحله تولید شود.

به طور خاص برای یک سلول چیدمان روی پالت رباتیک، موارد زیادی باید در نظر گرفته شود، برای مثال:

 • وزن بار و ربات
 • سرعت بار
 • نوع محصول (اندازه، مواد و غیره)
 • شکل تمام قطعات متحرک (وجود لبه های تیز و غیره)
 • وجود محور خطی که در اکثر مواقع نمی تواند از نظر نیرو/توان محدود شود

و غیره.

پس از شناسایی خطرات، برخی از اقدامات ایمنی قابل اعمال است. به عنوان مثال، استفاده از یک ربات همکار به جای یک ربات سنتی می تواند به کاهش ریسک کمک کند زیرا آنها می توانند با استفاده از حالت محدودیت نیرو/توان کار کنند. با این حال، بسته به کاربرد (حتی با ربات های همکار)، ممکن است استفاده از حفاظت سلول، به عنوان مثال با اسکنرهای منطقه یا پرده های نور، الزامی باشد.

مثال های کسب و کار

شرکت ها از ربات های همکار (Cobots) برای دستیابی به سه هدف استفاده می کنند: گسترش تولید، هدایت مجدد کارگران انسانی به کارهای با ارزش بالاتر و تامین ایمنی همه. در این بخش، به چند نمونه از چگونگی انجام این کار توسط آنها خواهیم پرداخت.

Alliora: زمانی که اتوماسیون مقیاس‌سازی را به ارمغان می‌آورد

در Alliora، یک شرکت بسته‌بندی فرانسوی، از ربات‌های همکار به عنوان جایگزین‌های کوچک‌تر و ایمن‌تر برای کارهای دستی سنتی استفاده می‌شود. هر ربات همکار وظایف تکراری و فیزیکی را انجام می‌دهد. همانطور که آنتوان برونو، مدیر کل شرکت می‌گوید: “این یک کار بسیار فیزیکی است. وزن جعبه‌ها بین ۵ تا ۱۲ کیلوگرم است. این کار بسیار تکراری، بسیار سنگین و بسیار فیزیکی است. افراد کار چیدمان روی پالت را دوست ندارند. گاهی اوقات حجم سفارش‌ها ما بالا است. در این صورت، نمی‌توانیم فردی را روی خط تولید داشته باشیم.” راه‌حل پالت سازی رباتیک روشی کاملاً معتبر است و به طور واضح برای اهداف شرکت بسیار مؤثر است.

کارگران دستی در شرکت قادرند ربات‌ها را در سطح پایه برنامه‌ریزی کنند، اما به نظر می‌رسد در حال حاضر تمام آموزش رباتیکی آنها همین است. مشاغل اپراتورها نسبتاً شبیه به چیدمان دستی سنتی است که قبلاً انجام می‌دادند، باقی مانده است. تفاوت اصلی در مقیاس است. قبل از این، هر کارگر هر جعبه را به پالت حمل می‌کرد؛ حالا، خود جعبه‌ها را ربات چیده و روی پالت قرار می‌دهد.

 

Crum Manufacturing، با 20 ساعت صرفه جویی در هفته برای یک کار 

شرکت یکپارچه‌ساز Crum Manufacturing شاهد تلاش بسیاری از شرکت‌ها برای چیدمان دستی روی پالت به شکل کارآمد است. مهم نیست که چیدمان روی پالت باشد یا ساخت فیکسچرهای کنترلی جدید، اگر شرکتی به دنبال خودکارسازی چیزی باشد، به سراغ یکپارچه‌سازانی مانند Crum Manufacturing می‌آید و آنها آن سیستم‌ها را طراحی، ساخت و ادغام می‌کنند.

یکی از مشتریان با مشکلی سراغ آن‌ها آمد. آن‌ها می‌خواستند چیدمان روی پالت جعبه‌های محصولاتشان را خودکار کنند. مانند اکثر شرکت‌ها، مشتری آن‌ها یک چیدمان روی پالت اختصاصی یا فردی برای چیدمان روی پالت ندارد. آن‌ها یک خط تولید را راه‌اندازی می‌کنند و زمانی که کمی زمان مرده دارند، سعی می‌کنند سریع عمل کرده و ۵ تا ۱۰ جعبه را بارگیری کنند. سپس به عقب برمی‌گردند و سیستم دیگر خود را راه‌اندازی می‌کنند. این کارآمد نیست. آن‌ها همچنان باید به دلایل ارگونومیکی نوعی میز چرخشی/بالابر دستی یا هیدرولیکی را خودشان ادغام کنند. این مشکلی است که آن ها هنوز در حال تلاش برای حل آن هستند.

پالت سازی با ربات دوبات

راهکارهای پالت‌سازی دقیق، سریع و قابل اعتمادی توسط شرکت دوبات Dobot ارائه می شود. در اینجا برخی نکات کلیدی در مورد کاربردهای پالت‌سازی آنها وجود دارد:

ربات های همکار برای پالت سازی

ربات های همکار دوبات وظایف سنگین را در کارهای پالت سازی انجام می دهند.

این ربات های همکار را می توان با ستون های بالابر برای افزایش دامنه عملیاتی آنها ترکیب کرد.

هدف این است که کارگران را از کارهای تکراری رها کرده و بهره وری را افزایش دهد.

راهکار پالت سازی دوبات به راحتی مستقر شده و آماده استفاده است.

اجزای کیت پالت سازی

 • کیت پالت سازی شامل موارد زیر است:
  • ربات همکار CR10
  • گریپر وکیوم
  • ستون بالابر
  • سنسور تشخیص پالت
  • نشانگر
 • تمام ماژول های مورد نیاز به همراه کیت ارائه می شوند و آن را به صورت plug and play در می آورند.
 • به لطف رابط کاربری آسان، برای راه اندازی نیاز به دانش برنامه نویسی نیست.

عملکرد بهینه شده

اپراتورها می توانند عملکرد ماژولار را به صورت real-time برای به حداکثر رساندن بهره وری تنظیم کنند.

این انعطاف پذیری امکان تنظیم دقیق را در حین کار فراهم می کند.

ایمنی بیشتر

راه حل دوبات از پرده های نوری و اسکنرهای لیزاری از شرکت های ثالث پشتیبانی می کند.

این ویژگی های ایمنی یک محیط کاری امن را تضمین می کند.

کاربردهای صنعتی

از تمام ربات های همکار Dobot مانند سری CR، MG400 یا M1 Pro می توان برای پالت سازی استفاده کرد.

ظرفیت حمل و مشخصات آنها برآورده کننده نیازهای خاص صنعت است.

پذیرش ربات های همکار می تواند صنایع را بهینه کند، هزینه های نیروی کار را کاهش دهد و سرعت فرآیند را بهبود بخشد.

سهولت استفاده و صرفه جویی در هزینه

ایستگاه کاری پالت سازی Dobot کارگران را از کارهای تکراری و سنگین رها می کند.

بسته فرآیند بدون نیاز به مهندسین حرفه ای به راحتی قابل تنظیم است که هزینه های نگهداری بعدی را کاهش می دهد.

به طور خلاصه، راهکار پالت سازی Dobot ربات های همکار، ستون های بالابر و ویژگی های ایمنی را برای بهبود بهره وری و کاهش کار دستی در کاربردهای پالت سازی ترکیب می کند.

منبع:

 

Summary
پالت سازی با ربات، کاربردها و مثال ها
Article Name
پالت سازی با ربات، کاربردها و مثال ها
Description
پالت سازی با ربات به عمل قرار دادن محصولات روی پالت برای حمل و نقل یا نگهداری در زنجیره تامین لجستیک اشاره دارد.
Author
محمد سلطان پور
Publisher Name
IranDobot
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

ایران دوبات به عنوان زیرمجموعه ای از شرکت نوین ایلیا صنعت از سال 1402 فعالیت خود را آغاز کرده است و فعالیت این بخش، فروش و خدمات پس از فروش ربات های همکاریا کبات های شرکت دوبات رباتیک چین است.

شبکه های اجتماعی

طراحی سایت و سئو 

تکتال